Lajme

OBSH bën thirrje për kalimin e menjëhershëm të ndihmës humanitare në Gaza


Organizata Botërore e Shëndetësisë ka rënë dakord për një rezolutë, e para nga çdo agjenci e Kombeve të Bashkuara, që bën thirrje për akses të menjëhershëm në ndihma jetike humanitare dhe përfundimin e luftimeve në Gaza.

Rezoluta – që bën thirrje për “kalimin e menjëhershëm, të qëndrueshëm dhe të papenguar të ndihmës humanitare, duke përfshirë aksesin e personelit mjekësor” – u miratua me konsensus në fund të një sesioni special të Bordit Ekzekutiv të OBSH-së të dielën.

Ai u bëri thirrje gjithashtu “të gjitha palëve të përmbushin detyrimet e tyre sipas ligjit ndërkombëtar” dhe ripohoi “që të gjitha palët në konfliktin e armatosur duhet të respektojnë plotësisht detyrimet e zbatueshme për to sipas ligjit ndërkombëtar humanitar në lidhje me mbrojtjen e civilëve në konflikt të armatosur dhe personelit mjekësor. ”

Takimi special i bordit ekzekutiv ishte vetëm i shtati në historinë 75-vjeçare të OBSH-së.

Miratimi i rezolutës “nënvizon rëndësinë e shëndetit si një prioritet universal, në të gjitha rrethanat, dhe rolin e kujdesit shëndetësor dhe humanitarizmit në ndërtimin e urave drejt paqes, edhe në situatat më të vështira”, tha OBSH në një deklaratë pas takim.

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara (KSOKB) ka luftuar për t’iu përgjigjur krizës së thelluar në Gaza që shpërtheu pasi grupi i armatosur palestinez Hamas filloi një sulm të paprecedentë ndaj Izraelit duke vrarë 1 mijë e 200 njerëz dhe duke zënë robër më shumë se 200.

Si përgjigje, Izraeli i shpalli luftë Hamasit dhe e ka nënshtruar Gazën, të cilën Hamasi e ka nën kontroll që nga viti 2006, ndaj sulmeve të pamëshirshme, duke vrarë të paktën 18 mijë njerëz.

OKB thotë se rreth 80 për qind e popullsisë është zhvendosur dhe përballet me mungesën e ushqimit, ujit dhe ilaçeve së bashku me një kërcënim në rritje të sëmundjeve.

Të premten, një rezolutë për një armëpushim humanitar e paraqitur nga Emiratet e Bashkuara Arabe dhe e bashkë-sponsorizuar nga 100 vende të tjera nuk u miratua në KS të OKB-së pasi Shtetet e Bashkuara vendosën veton ndaj propozimit. SHBA është një nga pesë anëtarët e përhershëm të këshillit me të drejtë vetoje.

Votimi erdhi pasi Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres thirri nenin 99 të mërkurën për të paralajmëruar zyrtarisht këshillin prej 15 anëtarësh për një kërcënim global nga lufta dymujore. Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se rezoluta e agjencisë shëndetësore të OKB-së mund të jetë një pikënisje për veprime të mëtejshme.

“Nuk e zgjidh krizën. Por është një platformë mbi të cilën mund të ndërtohet”, tha ai në fjalën e tij përmbyllëse para bordit.

“Pa një armëpushim, nuk ka paqe. Dhe pa paqe, nuk ka shëndet. Unë u bëj thirrje të gjitha shteteve anëtare, veçanërisht atyre me ndikimin më të madh, të punojnë me urgjencë për t’i dhënë fund këtij konflikti sa më shpejt të jetë e mundur.

Luftimet rifilluan këtë muaj pas një pauze njëjavore në armiqësitë që lejuan lirimin e disa robërve izraelitë dhe të huaj në këmbim të një numri palestinezësh të mbajtur në burgjet izraelite, si dhe për furnizimin me ndihmë humanitare në Gaza.

Me Izraelin që tani po rrit veprimet e tij ushtarake në jug të territorit me më shumë se 2 milionë banorë, thirrjet për t’i dhënë fund luftimeve janë intensifikuar.

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së (UNGA) pritet të votojë sa më shpejt të martën për një rezolutë për një armëpushim të menjëhershëm, pasi Egjipti dhe Mauritania thirrën Rezolutën 377 “Bashkimi për Paqe” në vazhdën e vetos së SHBA.

Miratuar nga OKB-ja në vitin 1950, Rezoluta 377 i lejon organit prej 193 anëtarësh të veprojë aty ku OKB-ja ka dështuar të “ushtrojë përgjegjësinë e saj kryesore për ruajtjen e paqes dhe sigurisë ndërkombëtare”.

Letra e tyre i referohej gjithashtu thirrjes së Guterres në nenin 99 të Kartës së OKB-së më 6 dhjetor.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore