Lajme

Obama kritikon vendimin e Izraelit për të ndërprerë ushqimin, ujin dhe energjinë e Gazës


Ish-presidenti i SHBA-ve, Barak Obama thotë se vendimi i Izraelit për të ndërprerë ushqimin, ujin dhe energjinë elektrike në Gaza “kërcënon jo vetëm të përkeqësojë një krizë humanitare në rritje [por] mund të ngurtësojë më tej qëndrimet palestineze për breza, të gërryejë mbështetjen globale për Izraelin, të luajë në duart të [armiqve] të Izraelit dhe minojnë përpjekjet afatgjata për të arritur paqen dhe stabilitetin në rajon”.

Kritika është pjesë e një deklarate të gjatë të lëshuar nga Obama, e dyta që nga fillimi i konfliktit, pasi komentet e tij të para u fokusuan kryesisht në dënimin e Hamasit dhe ofrimin e mbështetjes për Izraelin.

Obama mbështet qasjen e presidentit amerikan Joe Biden, e cila ka përfshirë mbështetjen diplomatike dhe ushtarake për Izraelin, ndërsa i kërkon IDF-së të ndjekë ligjin ndërkombëtar dhe të kufizojë viktimat civile.

Ai i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar të angazhohet me liderët palestinezë që njohin Izraelin në mënyrë që të arrihet një zgjidhje me dy shtete, duke pranuar se të mëparshmet kanë refuzuar ofertat e mëparshme të paqes dhe se “lëvizja e kolonëve shumë shpesh ka marrë mbështetje të heshtur ose të qartë nga qeveria izraelite”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore