Lajme

NYT: Gallanti donte të befasonte Hezbollah-un, amerikanët kundërshtuan – dhe Netanyahu ndaloi


Administrata Biden po i bën presion Izraelit që të mos fillojë një luftë kundër Hezbollah-ut – dhe paralajmëron se lufta në të njëjtën kohë në Liban kundër milicisë pro-iraniane dhe gjithashtu kundër Hamasit në Rripin e Gazës mund të tërheqë SHBA-të dhe Iranin drejtpërdrejt në konflikt, siç raportohet nga gazeta “New York Times”.

Sipas raportit të botmit amerikan, këto mesazhe janë dorëzuar ndër të tjera në prani të presidentit Biden dhe sekretarit të shtetit Lincoln në kabinetin e kufizuar të luftës gjatë pjesëmarrjes së tyre në të njëjtat diskutime në ditët e fundit.

Ministri i Mbrojtjes së Izraelit, Yoav Galant i tha Blinken në një bisedë personale gjatë një prej vizitave të tij se ai mbështeti fillimin e një lufte të papritur kundër Hezbollah-ut, sepse ai beson se ata janë rreziku më i madh real.

Së fundi, në New York Times shkruhej se Netanyahu u ka sinjalizuar zyrtarëve amerikanë se për momentin një sulm i befasishëm nga Hezbollahu nuk është në rendin e ditës.

Në javët e fundit, amerikanët i kanë dërguar shumë mesazhe milicisë në Liban për të qëndruar jashtë konfliktit, duke përfshirë edhe vetë Iranin.

Të premten, presidenti Biden i kërkoi Kongresit Amerikan të miratojë 14.3 miliardë dollarë ndihmë për Izraelin, 70 për qind e shumës do të jetë ushtarake dhe pjesa tjetër civile.

Ndihma vjen si pjesë e një pakete të përgjithshme prej afërsisht 100 miliardë dollarësh, e përbërë nga ndihma për Ukrainën dhe furnizimet ushtarake të SHBA-ve, si mbikëqyrja dhe kontrolli i kufijve të saj.

Në të njëjtën kohë, Biden dhe Netanyahu folën me telefon mbrëmë.

Paketa e ndihmës vjen pas mbështetjes së parezervë të Shteteve të Bashkuara, të cilat kanë stacionuar aeroplanmbajtësen Gerald Ford pranë brigjeve të Izraelit, ndërsa në të njëjtën kohë një tjetër aeroplanmbajtëse po bën rrugën drejt zonës.

Përveç kësaj, më shumë se dhjetë mijë ushtarë dhe personel shërbimi, së bashku me armët e avancuara, janë vendosur në zonë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore