Pajisje

NYC ndalon TikTok në të gjitha pajisjet në pronësi të qytetit


NYC ka vendosur të ndalojë TikTok në pajisjet në pronësi të qytetit të përdorura nga punonjësit e qytetit. Komanda Kibernetike e qytetit tha se TikTok është një “kërcënim sigurie për rrjetet teknike të qytetit”.

Punonjësit e qytetit nuk lejohen më të shkarkojnë ose përdorin aplikacionin TikTok në pajisjet në pronësi të qytetit dhe gjithashtu nuk lejohen të hyjnë në faqen e internetit të TikTok.

Por disa punonjës ishin ende në gjendje ta përdorin atë për qëllime marketingu.

tiktok logo

“Mediat sociale janë të shkëlqyera për të lidhur qytetarët me njëri-tjetrin, por ne duhet të sigurohemi që po i përdorim gjithmonë këto platforma në një mënyrë të sigurt,” tha një zëdhënës i Bashkisë së NYC në një deklaratë për The Verge.

Zyrtarët e qeverisë amerikane kanë mbështetur legjislacionin që do të rezultonte në një ndalim mbarëkombëtar të TikTok.

Ka shqetësime se të dhënat e TikTok në SHBA ruhen në Kinë, megjithëse pronari i TikTok Byte Dance ka thënë se nuk është kështu.

Mbretëria e Bashkuar, Bashkimi Evropian, Kanada, Tajvani, Australia, Zelanda e Re dhe shumë shtete të tjera të SHBA-së gjithashtu ndaluan TikTok në pajisjet qeveritare.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore