Lajme

Nxehtësi dhe lagështi ekstreme, mbi 100 milionë amerikanë u kërkohet të qëndrojnë në shtëpi


Houston, Texas, nën alarmin e valës së të nxehtit. ©: Brandon Bell/Getty Images

Më shumë se 100 milionë amerikanë janë paralajmëruar të qëndrojnë brenda nëse është e mundur, pasi temperaturat dhe lagështia e lartë vendosen në shtetet që shtrihen nëpër pjesë të bregut të Gjirit deri në Liqenet e Mëdha dhe në lindje deri në Carolina.

Qendra Kombëtare e Parashikimit të Shërbimit të Motit në College Park, Maryland, të hënën tha se 107.5 milionë njerëz do të preken nga kombinimi i këshillave për ngrohjen, paralajmërimet për nxehtësinë e tepërt dhe vëzhgimet e tepruar të nxehtësisë deri të mërkurën.

Vala e të nxehtit, e cila vendosi disa rekorde të temperaturave të larta në perëndim, jug-perëndim dhe në Denver gjatë fundjavës, u zhvendos në lindje në pjesë të bregut të Gjirit dhe në mesperëndim të hënën dhe do të zgjerohet në Liqenet e Mëdha dhe në lindje në Carolina, raportoi Shërbimi Kombëtar i Motit.

St. Louis, Memphis, Minneapolis dhe Tulsa janë midis disa qyteteve nën paralajmërime të tepruar të nxehtësisë, me temperatura që parashikohen të arrijnë rreth 100F (38C), të shoqëruara nga lagështia e lartë që mund të bëjë që kushtet të ndjehen afër 110F (43C).

Në Jackson, Mississippi, banorët u përballën me temperaturat që arrinin 95F (35C) të hënën.

Shumë komuna njoftuan plane për të hapur qendra ftohjeje, përfshirë në Chicago, ku zyrtarët filluan të paralajmërojnë banorët të hënën se ku mund të gjenin lehtësim nga i nxehti.

Qyteti planifikon të hapë gjashtë qendra të shërbimit të komunitetit të martën dhe të mërkurën dhe në një njoftim për shtyp tha se njerëzit mund të freskohen gjithashtu në 75 biblioteka publike në qytet.

Qyteti shtoi përpjekjet për t’iu përgjigjur valëve të të nxehtit pasi më shumë se 700 njerëz, shumë prej tyre të moshuar, vdiqën në një valë të nxehti të vitit 1995.

Përpjekja vjen gjithashtu pasi tri gra vdiqën në një strukturë banimi të moshuar gjatë një vale të shkurtër të të nxehtit muajin e kaluar, duke ngritur shqetësime në lidhje me aftësinë e qytetit për t’iu përgjigjur motit brutal të nxehtë.

Në qarkun Mecklenburg të Karolinës së Veriut, i cili përfshin Charlotte, qeveria lokale hapi stacione ftohjeje dhe sistemi i tranzitit të zonës ofronte udhëtime falas në disa nga vendet.

Dhe në Karolinën e Jugut, punonjësit e sondazheve po përgatiten për atë që mund të jetë një nga ditët më të nxehta të zgjedhjeve paraprake ndonjëherë të martën, me parashikimet maksimale për të arritur 100F dhe lagështia duke e bërë atë të ndjehet më afër 110F.

Menaxherët e sondazheve po përpiqen të gjejnë mënyra për t’i mbrojtur njerëzit që duhet të qëndrojnë jashtë për të votuar.

Një hir shpëtimtar mund të jetë se pjesëmarrja në zgjedhjet paraprake afatmesme është shpesh shumë më e ulët se zgjedhjet presidenciale.

Një tjetër është shteti që lejoi votimin e parakohshëm për herë të parë dhe më shumë se 110 mijë fletëvotime janë hedhur tashmë.

Në Minneapolis, 14 shkolla që nuk janë plotësisht të pajisura me ajër të kondicionuar do të kalojnë në mësimin në distancë të martën, ndërsa qyteti përgatitet për temperaturat e larta që prej viteve ’90.

Shkollat ​​ishin planifikuar të përfundonin më 10 qershor, por një grevë tre-javore e mësuesve në prill e shtyu ditën e fundit në 24 qershor, për të kompensuar kohën e humbur të klasës.

Vapa e tepërt i shtyu të njëjtat shkolla në mësim në distancë për tre ditë gjatë javës së fundit të orëve të vitit të kaluar.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore