Biznes

Nvidia bëhet kompania e katërt më me vlerë në botë


Prodhuesi i çipeve Nvidia është bërë kompania e katërt më e madhe në botë për nga kapitalizimi i tregut.

Renditja vjen pas një rritjeje prej 16.4% të enjten kur një raport tremujor i të ardhurave tejkaloi pritjet e analistëve.

Kapaciteti i tregut të kompanisë është rritur me 740.2 miliardë dollarë këtë vit, rritja më e madhe në mbarë botën.

Kjo e bën Nvidia-n kompaninë e tretë më të madhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, duke tejkaluar gjigantët e teknologjisë Amazon.com dhe Alphabet Inc, Microsoft Corp dhe Apple Inc.

Globalisht, është prodhuesi i katërt më i madh, i pozicionuar pas Saudi Aramco.

Që nga e enjtja, kapitali i tregut të kompanisë qëndroi në 1.96 trilion dollarë, krahasuar me 1.52 trilion dollarë në fund të janarit.

Kapërcimi prej 58.5% i aksioneve të Nvidia-s në vitin 2024 ka qenë thelbësor në performancën e S&P 500, duke kontribuar në më shumë se një të katërtën e rritjes së indeksit këtë vit.

Analistët po monitorojnë nëse prodhuesi i çipave do të sjellë fitime të mëtejshme.

Indeksi S&P 500 arriti një rekord të lartë të enjten, duke reflektuar një rritje prej 6.65% këtë vit, pas një rritjeje prej 24% në vitin 2023, e nxitur kryesisht nga një rritje e fuqishme në sektorin e teknologjisë.

“Kompanitë kryesore të cloud-it planifikojnë të rrisin shpenzimet e tyre kapitale për të kënaqur kërkesën për trajnime dhe përfundime të inteligjencës artificiale dhe duket se praktikisht të gjitha këto shpenzime do të bien në xhepat e Nvidia-s”, ka tënë Brian Colello, strateg në Morningstar.

“Ne parashikojmë se të ardhurat do të rriten me disa miliardë çdo tremujor gjatë vitit fiskal 2025 për Nvidia-n pasi më shumë furnizime me çipa vijnë në internet”, ka shtuar ai.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore