Lajme

Numri i viktimave nga zjarret në Hawaii është rritur në 53


Numri i viktimave nga zjarret shkatërruese që pothuajse shkatërruan një qytet turistik në arkipelagun Hawaii vazhdon të rritet dhe tani ka arritur në të paktën 53 të vdekur, sipas autoriteteve, të cilët kanë frikë se katastrofa është një nga më vdekjeprurëset në historinë e këtij shteti amerikan.

Kështu raportojnë multimedialet “CNN” dhe “BBC”.

Qarku Maui tha në një deklaratë se kishte identifikuar “17 fatalitete shtesë” në mesditë.

“Kjo e çon numrin e të vdekurve në 53 viktima. Ky numër mund të rritet ende: mund të ‘kalojë’ 60 viktimat”, paralajmëroi guvernatori i Hawaii-t, Josh Green, në CNN. “Kjo është fatkeqësia më e madhe natyrore në historinë e shtetit të Hawaii-t”, këmbënguli ai të enjten për shtypin.

Të nxitur nga erërat e forta, të ushqyer nga forca e uraganit Dora, i cili aktualisht po kalon nëpër Oqeanin Paqësor, zjarret prekin kryesisht ishullin Maui dhe në një masë më të vogël atë të Hawaii-t.

Qyteti turistik i Lahaina-s në bregun perëndimor të Mauit, shtëpia e rreth 12 mijë banorëve, praktikisht u dogj deri në themel.

Guvernatori, i cili shkoi atje, përshkroi skena të “shkatërrimit total” në këtë qytet historik, ish-kryeqyteti i Mbretërisë së Hawaii-t në shekullin e 19-të.

Rreth “80 për qind” e qytetit është shkatërruar, tha ai.

Sipas tij, është sikur “një bombë të kishte goditur Lahaina-n”.

Autoritetet tani identifikojnë “më shumë se 1 mijë e 700 ndërtesa” të shkatërruara ose të dëmtuara nga flakët, tha ai.

Zjarri që befasoi qytetin tani është nën kontroll 80 për qind, sipas autoriteteve, por vatrat e tjera të zjarrit janë ende aktive në ishullin Maui.

Në Lahaina, zjarri u përhap aq shpejt sa rreth 100 banorë u hodhën në det për t’i shpëtuar flakëve, sipas Rojës Bregdetare.

Garda Kombëtare është aktivizuar dhe Presidenti Joe Biden dekretoi një deklaratë të fatkeqësisë natyrore të enjten, e cila do të lejojë lëshimin e ndihmave të rëndësishme federale për financimin e ndihmave, akomodimit emergjent dhe përpjekjeve për rindërtim.

Zjarret kanë lënë gjithashtu “mijëra” njerëz të pastrehë, shpjegoi gjithashtu guvernatori i Hawaii-t.

“Do të na duhet të strehojmë mijëra njerëz”, tha Josh Green, duke njoftuar se autoritetet “fillimisht po kërkojnë 2 mijë dhoma” për të përmbushur nevojat dhe aktualisht po kontaktojnë hotelet në arkipelag.

Ai gjithashtu bëri thirrje për bujarinë e individëve të aftë për të pritur njerëzit e zhvendosur në shtëpitë e tyre.

Përveç kësaj, mijëra njerëz u evakuuan nga zonat e fatkeqësisë në qendrat e urgjencës ose në aeroportin kryesor të Maui-t.

Kjo fatkeqësi vjen pas një sërë ngjarjesh ekstreme të motit në mbarë botën këtë verë. Zjarret masive kanë shkatërruar Kanadanë, një valë të nxehti rekord ka përfshirë jugun e Shteteve të Bashkuara dhe valët e të nxehtit kanë goditur gjithashtu Evropën dhe pjesë të Azisë.

Ndërsa është gjithmonë e vështirë t’i atribuohet një ngjarje e veçantë ndryshimit të klimës, shkencëtarët theksojnë rregullisht se ngrohja globale rrit shpeshtësinë e ngjarjeve ekstreme.

Më intensive dhe më të shumta, episodet e thatësirës rrisin rrezikun e zjarreve, të cilat përhapen më shpejt.

Të paktën 36 viktima nga zjarret shkatërruese në Maui

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore