Lajme

Numri i viktimave nga vullkani në Indonezi shkon në 22


Numri i të vdekurve nga një shpërthim vullkanik në Indonezi ka shkuar në 22, pasi ekipet e shpëtimit gjetën nëntë trupa të tjerë.

Kërkimet për 10 alpinistët e zhdukur në malin Marapi rifilluan pasi u ndërprenë për shkak të shqetësimeve të sigurisë.

Zyrtarët thanë se nëntë trupa ishin nxjerrë pasdite, me një prej tyre ende të zhdukur.

Dymbëdhjetë alpinistë të tjerë të plagosur po i nënshtrohen trajtimit në spital.

Shpërthimet e shpeshta vullkanike kanë penguar përpjekjet e shpëtimit për ditë të tëra.

Ahmad Rifandi, kreu i monitorimit të Marapi, tha se pesë shpërthime ishin regjistruar vetëm të martën.

Ekipet e shpëtimit thanë se ata kanë përfituar nga dritaret e qetësisë relative për të kërkuar të zhdukurit dhe përpjekjet për të kërkuar për alpinistin e fundit të zhdukur do të rifillojnë të mërkurën.

Vullkani hodhi një re hiri 3 kilometra në ajër të dielën, duke mbuluar me hi fshatrat përreth.

Gjatë shpërthimit ndodheshin 75 alpinistë në zonë, shumica e të cilëve janë evakuuar dhe kanë marrë trajtim për djegie.

Pamjet video të shpërthimit të së dielës treguan një re të madhe hiri vullkanik të përhapur gjerësisht në qiell, dhe makina dhe rrugë të mbuluara me hi.

Të hënën, ekipet e shpëtimit morën me radhë të vdekurit dhe të plagosurit në terrenin e vështirë të malit dhe në ambulancat që prisnin me sirena të ndezura.

“Disa vuajtën nga djegiet sepse ishte shumë nxehtë dhe ata janë dërguar në spital,” tha kreu i Agjencisë për Zbutjen e Fatkeqësive të Sumatrës Perëndimore, Rudy Rinaldi.

Marapi ndodhet në Sumatra, ishulli më perëndimor dhe i treti më i madh nga 18 mijë ishujt e Indonezisë.

Arkipelagu indonezian ndodhet në të ashtuquajturën Unazë të Zjarrit të Paqësorit, ku takimi i pllakave kontinentale shkakton aktivitet të lartë vullkanik dhe sizmik.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore