Përballje

Nuggets triumfon përballë Timberwolves, Hawks arrijnë fitoren e parë dhe Knicks mposht Cavs


Një triple-double i Nikola Jokic ndihmoi Denver Nuggets të fitonte 120-111 ndaj Minesota Timberwolves dhe një ndeshje nga gjysmëfinalet e konferencës.

Kryesuesit e Konferencës Perëndimore tani kanë një epërsi 3-0 në serinë e play-off-it.

Në Konferencën Lindore, 32 pikët e Trae Young ndihmuan Atlanta Hawks të mposhtin Boston Celtics 130-122.

Dhe New York Knicks kaluan në epërsi 2-1 ndaj Cleveland Cavaliers me një fitore 99-79.

Jokic, lojtari më i vlefshëm në fuqi i NBA-së, shënoi 20 pikë me 11 kërcime dhe 12 asistime për t’i vënë Nuggets në prag të përparimit dhe ishte një nga gjashtë lojtarët që shënuan dy shifra.

Asnjë ekip nuk ka përmbysur ndonjëherë një deficit 3-0 për të fituar një seri më të mirë nga shtatë, por Timberwolves duhet të fitojnë të dielën për të pasur ndonjë shans.

“Ne e dimë se ata do të bëhen edhe më agresivë brenda dy ditësh”, tha Jokic. “Pra, ne vetëm duhet të ruajmë qetësinë tonë dhe ne e dimë se çfarë të presim”.

Hawks shmangën humbjen 3-0 falë fitores së tyre kundër Celtics. Ata mund të barazojnë serinë në ndeshjen e katërt të dielën.

Jayson Tatum i Celtics shënoi 29 pikë dhe pati një shans për të barazuar rezultatin në 58 sekonda të mbetura, por humbi përpjekjen e tij për tre pikë.

“Duhet të luaj më mirë; kjo sonte është mbi mua”, tha ai.

Knicks e bënë një natë për t’u kujtuar me fitoren e tyre dominuese ndaj Cavaliers në Madison Square Garden, në atë që ishte gara e parë e play-off-it që u mbajt atje për dy vjet.

Por ishte një natë për t’u harruar për Cavs, të cilët u bënë skuadra e parë që shënoi më pak se 80 pikë në NBA këtë sezon, dhe Darius Garland në veçanti.

Ai humbi 17 nga 21 përpjekjet e tij dhe më pas lëndoi kyçin e këmbës pasi shkeli në këmbën e një fotografi.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore