Përballje

Nuggets triumfon në ndeshjen e parë të gjysmëfinales kundër Suns


Nuggets nisën një fillim të fortë në gjysmëfinalet e Konferencës Perëndimore duke mbrojtur fushën e shtëpisë të shtunën mbrëma, teksa mundën mysafirët Suns 125-107.

Phoenix kryesoi me një pas çerekut të parë, por u mposht 37-19 në çerekun e dytë dhe shkoi në pjesën e parë duke lënë pas me 17.

Duke udhëhequr 106-95 me 7:40 të mbetura, Nuggets shkuan në një ecuri 14-0 për të lënë jashtë lojën. Denver kryesoi me 25 gola dhe u përmirësua në 38-7 në shtëpi gjatë sezonit të rregullt dhe play-off-it.

34 pikët e Jamal Murray kryesuan Denverin, ndërsa kandidati për MVP Nikola Jokic pati 24 pikë, 19 kërcime dhe pesë asistime dhe Aaron Gordon shtoi 23.

“Ai është një njeri i keq,” tha trajneri i Nuggets, Michael Malone, për yllin e tij. Jamal Murray jeton për këtë.

“Mendova se ata ishin thjesht më fizikë, luanin me më shumë forcë,” tha trajneri i Suns, Monty Williams.

“Ne duhet të rigrupohemi dhe të bëjmë një punë shumë më të mirë për të luajtur me ritëm në sulm”.

Për Suns, Kevin Durant pati 29 pikë jashtëzakonisht efikase në gjuajtjet 12-19, ndërsa Devin Booker gjithashtu 27.

Por vetëm dy lojtarë të tjerë në ekip – Chris Paul (11 pikë) dhe Deandre Ayton (14) arritën pikë dyshifrore pasi thellësia e hollë e skuadrës u ekspozua.

Diferenca të shtunën ishte vija e tre pikëve, ku Nuggets kaluan Suns me një diferencë 48-21. Kjo dhe xhiro, ku Suns kishte 16, duke përfshirë shtatë nga Durant.

“Duhet të jem shumë më i kujdesshëm me topin”, tha Durant. “Më duhet të shikoj ose të gjuaj topin ose të bëj pasimin e duhur. … Unë kam arritur afër gjysmën e qarkullimit tonë. Ne do të jemi mirë. Mendoj se duhet të luajmë me vetëbesim, të gjuajmë me vetëbesim dhe të shohim se çfarë do të ndodhë në ndeshjen tjetër”.

Ky është një lloj tjetër i serisë së playoff-it se dy vjet më parë, kur Suns mposhtën Nuggets në raundin e dytë. Në atë kohë, Denver ishte pa Murray pasi ai grisi ACL e tij.

Tani i shëndoshë, Murray është duke ndezur formën e tij të vitit 2020 brenda flluskës së NBA-së që e ndihmoi Denverin të përparonte në finalet e Konferencës Perëndimore.

Ndërkohë, Suns po duken pak më të prekshëm se sa gjatë ecurisë së tyre në finalet e 2021.

Phoenix shkoi 8-0 me Durant pasi ai u bashkua me ekipin përmes tregtisë nga Nets (dhe humbi tre javë me lëndim), por nuk janë testuar shumë deri më sot.

Ata mundën Clippers në pesë ndeshje në raundin e parë, por Paul George nuk luajti fare dhe Kawhi Leonard u ul në tre ndeshjet e fundit të serisë me një dëmtim në gju.

Më vonë ai u diagnostikua me një menisk të çarë.

Loja e dytë do të jetë sërish në Denver të hënën përpara se seria të zhvendoset në Phoenix.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore