Lajme

Norvegjia mohon të jetë “përfituese e luftës” nga gazi


Gjithmonë më e pasur falë të ardhurave nga gazi të shumëzuara nga konflikti në Ukrainë, Norvegjia nuk është një “përfituese lufte”, mbron kryeministri i saj në një intervistë me AFP të mërkurën, disa ditë përpara një plani të ri për të ndihmuar në Kiev.

I pyetur në Arktikun Norvegjez pas një vizite në një fabrikë të lëngëzimit të gazit pranë Hammerfest, Jonas Gahr Støre hoqi mënjanë akuzat e bëra nga ata që duan që Oslo të bëjë më shumë për ukrainasit dhe sugjeroi se vendi i tij së shpejti do të bëhej një nga donatorët e parë.

“Është një nocion që unë e refuzoj kategorikisht”, thotë kryeministri.

Qeveria e tij së shpejti do të paraqesë një “paketë ndihme shumëvjeçare” në dobi të Ukrainës dhe vendeve të varfra të prekura nga pasojat e luftës, të tilla si rritja e çmimeve të drithit.

Ky plan “do t’i ndihmojë ata të ruajnë infrastrukturën e tyre civile, që – me shpresë – një ditë të rindërtojnë një Ukrainë të lirë duke i mbështetur edhe ushtarakisht”, nënvizon kreu i qeverisë.

Sasia dhe përmbajtja e saktë do të zbulohet “në fillim të shkurtit”.

Është e gabuar, sipas tij, të sugjerosh se vendi i tij po përfiton pa të drejtë nga lufta në Ukrainë, një akuzë e bërë veçanërisht nga kryeministri polak.

Norvegjia ka punuar shumë që nga viti i kaluar për të ndihmuar në kompensimin e kolapsit të furnizimeve me gaz rus në Evropë, tha kryeministri.

Është bërë furnizuesi kryesor i saj, duke rritur eksportet me 8 deri në 10 për qind, duke ndihmuar kështu kontinentin të kalojë ngrohtë dimrin.

Ajo mbush, kalimthi, arkat e saj: këtë vit, qeveria parashikon një suficit buxhetor rekord prej 1.127 miliardë korona (104 miliardë euro), i nxitur nga rritja e të ardhurave nga nafta dhe gazi.

Një shumë që do të plotësojë fondin sovran të vendit, tashmë më i madhi në botë me më shumë se 13,400 miliardë korona aktive.

Rritja e çmimit të gazit, këmbëngul lideri norvegjez, reflektohet edhe në rritjen e faturave të energjisë elektrike për familjet dhe bizneset norvegjeze, “që është politikisht një sfidë e madhe për ne”, në një vend që kthehet, nxehet dhe lëviz gjerësisht me energjinë elektrike.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore