Sport

Normalizimi i Napoli-t


(Getty)

Shumë lojtarë janë larg paraqitjes më të mirë, si në kohën me Luciano Spalletti-n, në fillim të sezonit dhe procesi i “normalizimit” të Napoli-t është shqetësues.

Fitorja e arritur në debutimin e tij në Champions League në fushën e Braga-s, jo pa vuajtje, i dha frymë Rudi Garcia-s. Por nuk mjafton.

Në fakt, Napoli i parë në Portugali është ende vetëm një i afërm shumë i largët i atij që admirohet në të gjithë sezonin e kaluar.

Të kaltrit padyshim që paguan për ndryshimin e drejtimit teknik, edhe nëse pakkush do të kishte pritur që të zhdukej atmosfera Spaletiane në një kohë kaq të shkurtër.

Përveç Khvicha Kvaratskhelia, për të cilin tashmë është shkruar dhe thënë shumë, ka shumë lojtarë që po performojnë dukshëm nën pritshmëritë në këtë fillim sezoni.

Një proces “normalizimi” që ka nisur të shqetësojë fansat.

Lobotka i normalizuar

Pika kryesore e Napoli-t, kampionëve të Italisë, ishte sigurisht mesfusha dhe në veçanti drejtimi i ndritur nga Stanislav Lobotka.

Sidoqoftë, në këtë fillim sezoni, sllovaku duket qartësisht më pak i përfshirë në ndërtimin e lojës, ndonjëherë pothuajse si një trup i huaj.

Nga ana tjetër, Garcia preferon një futboll më vertikal dhe më pak driblues se Spalletti, duke i hequr kështu një privilegj Lobotka-s, atë të frazave në hapësira të ngushta.

Mbetet për t’u parë nëse përveç disa ndryshimeve taktike të kërkuara nga trajneri i ri, Lobotka nuk po paguan edhe për një periudhë më pak brilante të formës. Sigurisht që sllovaku e ka ulur ndjeshëm cilësinë e paraqitjeve të tij.

Anguissa në vështirësi

Në realitet, e gjithë mesfusha e Napoli-t po vuan. Përveç Lobotka-s, në fakt në vështirësi të mëdha duket se është edhe Andre-Frank Zambo Anguissa.

Sezonin e kaluar, kamerunasi dominoi praktikisht këdo në nivel fizik, duke u dëshmuar se ishte një dominues i vërtetë.

Tani, megjithatë, ai shihet shpesh duke luftuar pas çdo kundërshtari, aq sa shpesh detyrohet të përdorë gabime sistematike.

Një shenjë e qartë sesi Anguissa po kalon një periudhë konfuzioni dhe ndoshta edhe konfuzion taktik.

‘Rasti’ Kvaratskhelia

Pastaj, sigurisht, është “rasti Kvara”. Ku shkoi ai gjeorgjian që ishte i pathyeshëm për të gjitha mbrojtjet?

Pas disa problemeve fizike të pësuara, Kvaratskhelia “i vjetër” nuk është parë me Garcia-n deri më sot. Dhe reagimi ndaj trajnerit francez në zëvendësimin ndaj Genoa-s zbuloi një pakënaqësi.

I vendosur rregullisht në treshe edhe në Braga, Garcia e thirri sërish në stol këtë herë kur kishte mbetur gati gjysmë ore nga ndeshja.

“Ai e di se ka bërë një gabim, por nuk është problem, gjëja e rëndësishme është se ai nuk është nervoz sepse nuk shënon. Siç i shpjegova atij, ai thjesht duhet të përqendrohet të luajë mirë dhe të mendojë se mund të jetë vendimtar jo vetëm me golin, i cili do të vijë vetë, por edhe me asistime”, shpjegoi trajneri pas Genoa-s.

Problemi është se Kvara nuk ka shënuar gol që nga marsi. Gjashtë muaj agjërim, ndonëse mes verës, që i shqetëson jo pak tifozët e Napoli-t.

Mbrojtja fut ujë

Më në fund, këtu jemi te kapitulli i mbrojtjes. Shitja e Kim Min-jae, por kjo dihej, është e vështirë të amortizohet edhe sepse në fund nga merkato erdhi vetëm Nathan. Kjo është, deri më sot, një bast.

Braziliani praktikisht nuk është parë deri më tani, përveç në Braga, kur Garcia e hodhi atë në betejë për të mbrojtur fitoren.

Megjithatë, kur erdhi puna për të zëvendësuar pas pak minutash të dëmtuarin Amir Rrhamani, trajneri ka preferuar sërish Leo Skiri Ostigard, duke konfirmuar se për momentin blerja e re është vetëm zgjedhja e katërt pas Juan Jesus.

Ndërkohë, Napoli ka pësuar tashmë 6 gola në 5 ndeshje, duke mbajtur portën e pastër vetëm një herë ndaj Sassuolo-s. Shifra shqetësuese për ata që duan të mbrojnë Scudetto-n që mbajnë në gjoks.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore