Përballje

Nokauti i frikshëm i Joshua-s, Helenius kishte nevojë për oksigjen


Ish-kampioni i botës në peshën e rëndë në boks profesionist, Anthony Joshua, ka triumfuar të shtunën mbrëma në “O2 Arena” të Londrës me nokaut në rundin e shtatë ndaj finlandezit Robert Helenius.

Por, Helenius kishte nevojë për oksigjen pas goditjes së rëndë, por u shërua dhe u largua nga ringu pa asistencë pasi përgëzoi Joshua-n.

Ndërsa Jushua tha pas meqit se “e ka kryer punën”.

 

“Është një sport i paqëndrueshëm, ju duhet të jeni real për këtë industri dhe të mos kapeni. Unë e kam bërë punën time sonte”, tha Joshua për BBC Radio.

Fitorja, që ishte e para me nokaut pas afro dy vjet e gjysmë, e ka përgatitur terrenin për një përballje mes britanikut Joshua dhe amerikanit Deontay Wilder në janar.

Kur u pyet në ring për luftën e mundshme me Wilderin, Joshua bëri shaka.

“Më dhemb shpina, a ka doktor këtu? Dua ta çoj këtë kategori të peshave të rënda në majë”.

Pas nokautit, Joshua i ngarkuar emocionalisht dhe i buzëqeshur doli nga ringu.

33-vjeçari, ndonëse kishte dominuar përballjen, nuk kishte dhënë goditje të forta deri në rundin e shtatë kur e rrëzoi Heleniusin me një të djathtë të fuqishme.

Joshua ka bilanc prej 26 fitoreve e tri humbje.

Promotori i Joshuas, Eddie Hearn, ka thënë se shpreson që përballja Joshua – Wilder të mbahet në janar në Arabi Saudite.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore