Euro 2020

Një ‘vallëzim i fundit’ për Olivier Giroud, legjenda e nënvlerësuar e Francës


Olivier Giroud

Olivier Giroud shkon në Euro 2024 në moshën 37-vjeçare, por ende një lojtar kyç për një nga favoritët e turneut. A mund t’i thotë lamtumirë futbollit ndërkombëtar duke shtuar një tjetër trofe?

Olivier Giroud njoftoi së fundmi se do t’i bashkohej Los Angeles FC në korrik, menjëherë pas Euro 2024, duke e bërë turneun një turne lamtumire për golashënuesin më të mirë të Francës (57 gola). Megjithatë, pavarësisht se është 37 vjeç, ai mbetet një pasuri e madhe për Didier Deschamps.

Nga grupi prej 14 lojtarësh që u paraqitën për Francën në finalen e Kupës së Botës 2018 në Moskë, kush do të mendonte atëherë se Olivier Giroud do të ishte një nga pesë ata që do të arrinin në Euro 2024 (së bashku me Kylian Mbappe, Antoine Griezmann, N’ Golo Kante dhe Benjamin Pavard)? Edhe atëherë, ai ishte lojtari më i vjetër në fletën e ndeshjes.

Që nga ai titull botëror, Olivier Giroud ka vendosur rekord pas rekordi për kombëtaren franceze. Parakalimi i Thierry Henry-t si golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të kombit të tij ishte më i dalluari prej tyre.

Ndërsa Henry e mbajti atë rekord për 15 vjet, Giroud nuk ka gjasa ta ketë atë mundësi. Mbappe është vetëm 11 gola pas tij, në moshë shumë më të re (25 vjeç), moshë në të cilën Giroud kishte shënuar vetëm një herë në nivel ndërkombëtar.

Krahasimi mund të jetë i padrejtë, megjithatë, Ish-sulmuesi i PSG-së është një talent i mrekullueshëm ndërsa Giroud ishte një lulëzim i vonë, duke debutuar në një ndeshje të ligës së lartë në pothuajse 24 vjeç.

Lista e golashënuesve më të mirë të Francës

Ai ka vuajtur nga krahasimet nga publiku francez dhe madje edhe nga rivalët e tij të sulmit te Franca, si Karim Benzema, i cili dikur tha: “Nuk mund të ngatërroni një makinë F1 me një go-kart”.

Një kritikë e drejtuar ndaj Giroud ka qenë mungesa e golave ​​të tij në turnetë ndërkombëtare, veçanërisht gjatë Kupës së Botës 2018, kur ai nuk arriti të shënonte asnjë gol. Megjithatë, ai mbajti besimin e Deschamps dhe ai e shpërbleu menaxherin e tij duke e çuar skuadrën drejt lavdisë së Kupës së Botës dhe më pas duke gjetur rrjetën katër herë në Katar në 2022, duke përfshirë golin fitues kundër Anglisë në çerekfinale.

Gjatë qëndrimit të tij të gjatë me Francën (trajneri ka qenë në këtë rol që nga gushti 2012), Deschamps është përpjekur të luajë si me Giroud ashtu edhe pa, dhe ka arritur qartësisht se sulmuesi sjell diçka më shumë për ekipin.

Franca ka fituar 72% të ndeshjeve me Giroud në formacionin fillestar nën drejtimin e Deschamps (63/88), krahasuar me 56% kur ai nuk është (41/73).

Për shumë vite, Giroud vazhdoi të thoshte se do të vazhdonte me “Les Bleus” sa më gjatë që të ishte e mundur. Ai ka ndryshuar mendje tani, duke pranuar se Euro e kësaj vere ka të ngjarë të jenë “vallëzimi i fundit” i tij me ekipin francez. Megjithatë, ka më shumë rekorde për t’u thyer nga tani deri në fund të karrierës së tij ndërkombëtare.

Me paraqitjen e tij në miqësoren ndaj Luksemburgut, 3-0, Oli u bë lojtari më i vjetër që luan për Francën (37 vjeç, 249 ditë më 5 qershor).

Futbollistët më të vjetër që kanë luajtur për Francën

Deschamps e ka ndërtuar ekipin e tij në mënyrë që Mbappe të mund të shprehet sa më mirë, dhe Giroud luan një rol plotësues si sulmues. Ai ka mesatarisht vetëm 28 prekje për 90 minuta gjatë tre sezoneve të fundit për Francën, më pak se çdo lojtar tjetër në fushë, por shumica e tyre janë në zona të rrezikshme. Pothuajse 20% janë në zonën e penalltisë, për shembull.

Shtatlartësia e Giroud (193 cm) dhe aftësia në ajër janë gjithashtu të dobishme. Ai ka 16 gola me kokë për Francën dhe asnjë lojtar tjetër nuk ka shënuar më shumë se 10 gjatë 50 viteve të fundit. Dhe, ai ka fituar shumë duele ajrore, 19, gjatë Kupës së Botës së fundit, për shembull, që ishte më shumë se çdo lojtar tjetër francez.

Do të ishte shumë e thjeshtë të mendosh se Giroud është thjesht një djalë i gjatë për të marrë pasime dhe krosime të gjata. Ai përballon shkëlqyeshëm presionin nga mbrojtësit kundërshtarë dhe luan në mënyrë efektive me një prekje me shpinën drejt portës.

Ai nuk është i vetmi që mund ta përmbushë këtë rol për Francën, megjithatë, dhe Deschamps ka disa opsione që do ta lejojnë atë të shikojë nga e ardhmja, Marcus Thuram dhe Randal Kolo Muani. Trajnerit i pëlqen të rrotullohet midis këtyre opsioneve për të mbajtur një nivel të shëndetshëm konkurrence mes tyre.

Që nga fillimi i vitit 2023, Giroud ka startuar vetëm gjashtë nga 12 ndeshjet e Francës (4 gola); Kolo Muani ka pasur më shumë minuta në atë periudhë. Ai ka dy gola dhe një asistim në dy fillimet e tij të fundit, pasi nuk ka shënuar asnjëherë në pesë ndeshjet e tij të mëparshme.

Edhe në nivel klubesh, Giroud ende krenohet me shifra për të mbetur konkurrues me Kolo Muani dhe Thuram. Në 47 ndeshje të luajtura në të gjitha garat këtë sezon, Giroud ka kontribuar në 26 gola me Milan-in (17 gola, nëntë asistime), të paktën nëntë më shumë se çdo lojtar tjetër 36 vjeç e lart në pesë ligat më të mira evropiane.

Thuram ka një rekord të ngjashëm me Inter-in (15 gola, shtatë asistime në 46 ndeshje), por Kolo Muani përjetoi një sezon të parë disi zhgënjyes me PSG-në, duke shënuar nëntë gola në të gjitha garat në klub. Ai gjithashtu nuk ka arritur të shënojë në 16 paraqitjet e tij të fundit në nivel klubi.

Gjithçka do të thotë që Giroud ka të ngjarë të udhëheqë sërish linjën sulmuese për Francën.

Euro 2024 do të jetë Kampionati Evropian i katërt dhe me siguri i fundit për Giroud. Ky do të jetë turneu i tij i shtatë ndërkombëtar në total, duke barazuar numrin më të lartë për një lojtar francez, të vendosur më parë nga Lilian Thuram, Thierry Henry, Steve Mandanda dhe Hugo Lloris.

Por ai nuk do të shkojë në Gjermani për të qenë një lojtar në hije. Ai ka mundësinë të përfundojë karrierën e tij ndërkombëtare në një notë të lartë dhe të luajë një rol kyç në këtë.

Franca hyn në verë mes favoritëve për të fituar Euro 2024 dhe Giroud mund t’i shtojë Euro-t në një kabinet trofesh tashmë mbresëlënës që përfshin Champions League, Europa League dhe Kupën e Botës.

Do të ishte një mënyrë e mrekullueshme për të thënë lamtumirë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore