Kultura

Një tur në rajonin më të famshëm të shampanjës në Francë


Çdokush do të merrte pamjen e të vetëkënaqurit nëse do të ulej duke pirë një gotë grand cru pak minuta larg një adrese prestigjioze, Avenue de Champagne në Épernay, në lindje të Parisit.

Rruga e gjatë një milje është e veshur me shtëpi të shtrenjta shampanje, nga Moët & Chandon në Perrier-Jouët.

Por në vend që të shpenzosh një pasuri, mund të kënaqesh me shijen e shampanjës me një buxhet të përballueshëm.

Një gotë e cilësisë së lartë grand cru mund të shijohet nga prodhuesi i pavarur Mouligneaux-Gourdain për 10 euro.

Sa i përket apartamentit, ai është një nga katër në një ndërtesë me emrin Bubble 8, secila e ndërtuar bukur me ndjesinë e një hoteli butik, por me një fraksion të çmimit, nga 95 euro për natë.

Ato janë të pajisura jashtëzakonisht mirë, me një aneks kuzhine të plotë që ju lejon të kujdeseni vetë për çmimet e lira, dhe, pa dyshim, një kovë akulli dhe gota shampanje.

Tre orë me makinë nga tuneli i Kanalit, Bubble 8 është një vend i mrekullueshëm për të qëndruar.

Një tjetër vend i mirë për të qëndruar është Le Logis aux Bulles në Verzy, midis Rheims dhe Épernay, i cili ka tre dhoma B&B të dekoruara bukur, ofron një turne dhe degustim dhe shet Mouligneaux-Gourdain grand cru.

Nuk ka vend më të mirë për të filluar sesa fshati i bukur i Hautvillers, më pak se 15 minuta larg nga Épernay me makinë.

Pikërisht këtu në abacinë e kodrës, mjeshtri i bodrumit të shekullit të XVII-të, Dom Pérignon, supozohet se u thirri murgjve të tij: “Ejani shpejt vëllezër, po shijoj yjet”.

Ai mund të mos e kishte shpikur shampanjën, por ai e rafinoi prodhimin e saj, me ndihmën e Dom Thierry Ruinart.

Mund të qëndrosh në dhomën e shijimit për orë të tëra duke vështruar nga dritaret nga dyshemeja deri në tavan detin e hardhive me shirita.

Por ka një shije për t’u bërë, dhe megjithëse kushton 5 euro një gotë, ose 7 euro për vintage, nëse blini gjashtë shishe, merrni tre mostra falas.

Mund të shijoni mallrat e prodhuesve të tjerë të pavarur, ku kutitë me gjashtë shishe shiten me të njëjtin çmim të tarifuar në vreshta.

Këshilla do të ishte të shmangni pjatat e shtrenjta dhe të merrni një sanduiç dhe ta çoni në vendin e piknikut përtej abacisë.

Tashmë jemi gati për një turne dhe degustim në një nga shtëpitë e mëdha të shampanjës, të cilat ofrojnë një hyrje të mirë në procesin e prodhimit të shampanjës në bodrumet e tyre labirintike.

Ata të gjithë ofrojnë diçka të ndryshme.

Por nuk janë të lirë.

Një ditë mund të bëhet me tren duke nisur me Katedralen e mrekullueshme Notre-Dame, fasada e saj gotike e mbushur me dekorime dhe disa nga dritaret e saj me xham me njolla që portretizojnë procesin e prodhimit të shampanjës.

33 mbretër të Francës u kurorëzuan në Rheims, një traditë që filloi kur Clovis u pagëzua atje në shekullin e V-të nga Shën Rémi; mund të shihni varrin e tij të gdhendur në skajin tjetër të qytetit në Bazilikën Saint-Rémi.

Jo shumë larg bazilikës është Vranken-Pommery, e cila ka filluar turne me çmime të mira vetë-guide (26 euro me degustim).

Ndonëse nuk merrni të njëjtin shpjegim si te Mumm, ia vlen të shikoni minierat e mëdha të shkumësave të nxjerra nga romakët, të cilat Madame Pommery i përdorte në bodrumet e saj të gjera, të zbukuruara me relieve të mëdha shkumësash.

Pranë stacionit, zona përreth tregut Les Halles du Boulingrin të Rheims është vendi për të gjetur diku për të pastruar shampanjën.

Mund të konsumoni pjata bujare me djathë dhe mish në Cheese Bar para se të nisemi me trenin për në shtëpi.

Duhet të ktheheni në Épernay, Mercier ofron turet me vlerën më të mirë, me udhëtimin e tij me tren nëntokësor që kalon nëpër disa nga bodrumet e tij prej 11 miljesh.

Edhe nëse nuk e bëni turin, hyni për të parë fuçinë e madhe të lisit në holl.

Ka disa vende të përshtatshme për të kënaqur barkun jo shumë larg banesës; Café le Progrès shërben biftek dhe patate të skuqura për 17 euro, ndërsa një darkë e shkëlqyer me tre pjata në Cave à Champagne kushton vetëm 27 euro.

Dhe nuk ju mungojnë vendet për të pirë: mund të shijoni zvarritjen më elegante në bar në botë përgjatë Avenue de Champagne, ku shumica e shtëpive të shampanjës ofrojnë gota për rreth 8 euro.

Megjithatë, për të marrë shkumë me vlerë të mirë për të mbushur bagazhin e makinës, duhet të shkoni larg nga kjo rrugë tërheqëse.

10 minuta me makinë larg është fshati i grand cru i Aÿ dhe Champagne H Goutorbe, me turet e tij të shkëlqyera dhe degustimi për vetëm 10 euro.

Një tjetër fshat, Cramant, 15 minuta nga Épernay, është shtëpia e Voirin Jumel. Nëse dëshironi të përdorni plotësisht barin e tyre të verës ose klasat e shijimit, ata kanë dhoma të këndshme B&B nga 74 euro.

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore