Shëndet

Një trajtim i ri i kancerit të prostatës nuk është larg


Një mënyrë e re për të trajtuar kancerin e prostatës mund të jetë në horizont pasi zbulohet se është e mundur të ndryshohet rezistenca ndaj terapisë.

Më shumë se një milion burra në mbarë botën diagnostikohen me këtë sëmundje çdo vit.

Shanset për mbijetesë janë përgjithësisht të mira, veçanërisht nëse diagnostikohet herët.

Shumë prej tyre mund të jetojnë për dekada pa simptoma ose pa pasur nevojë për trajtim.

Por disa me forma të avancuara të kancerit të prostatës zbulojnë se është në gjendje t’i shmangen trajtimit duke përdorur sistemin e tyre imunitar për t’i rezistuar ndikimit të ilaçeve.

Shkencëtarët kanë zbuluar tanimë një mënyrë për ta ndaluar atë të jetë në gjendje ta bëjë këtë, duke hapur mundësinë e trajtimeve për burrat që kanë mbetur me pak shpresë.

Duke bllokuar mesazhet sekrete që qelizat e kancerit dërgojnë për të rrëmbyer qelizat e bardha të shëndetshme të gjakut, studiuesit ishin në gjendje të kthenin rezistencën ndaj terapisë në një grup të vogël pacientësh.

Në disa, ata ishin në gjendje të tkurnin tumoret ose të ndalonin rritjen e tyre.

Në një provë të udhëhequr nga ICR, Royal Marsden dhe Instituti i Kërkimeve Onkologjike në Zvicër, shkencëtarët rekrutuan 23 pacientë me kancer të avancuar të prostatës që nuk i përgjigjeshin terapisë hormonale.

Atyre iu dha një kombinim i AZD5069, një ilaç eksperimental që parandalon zvarritjen e qelizave të bardha të gjakut brenda tumoreve dhe enzalutamidit, një terapi hormonale që përdoret zakonisht për trajtimin e kancerit të prostatës.

Nga 21 pacientë që mund të vlerësoheshin, pesë (24%) treguan prova të tumoreve të tyre që i përgjigjeshin kombinimit.

Tumoret e tyre u tkurrën me më shumë se 30%, pësuan “ulje dramatike” në nivelet qarkulluese të antigjenit specifik të prostatës (PSA), një shënues i ngritur shpesh nga kanceri, ose nivelet e tyre në gjak të qelizave të tumorit qarkullues ranë.

Po ashtu pacientët treguan një rënie të qelizave të bardha të gjakut të synuara nga trajtimi – qelizat mieloide – në gjak dhe biopsitë zbuluan më pak prej tyre në tumoret e tyre.

Studimi u financua nga Prostate Cancer UK, Cancer Research UK, organizata e granteve Swiss Card Onco, Fondacioni i Kancerit të Prostatës, AstraZeneca, Wellcome dhe Qendra Kërkimore Biomjekësore NIHR në Royal Marsden dhe ICR, me mbështetjen e rrjetit të Qendrave Eksperimentale të Mjekësisë për Kancerin.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore