Lajme

Një muaj pas shpërthimit vullkanik dhe cunamit në Tonga, rivendoset komunikimi


Tonga është rilidhur me botën pas riparimeve të një kablloje nëndetëse, një muaj pasi një shpërthim vullkanik dhe cunami ndërprenë komunikimet me kombin e largët ishullor të Paqësorit.

Banorët kanë luftuar me shërbimet e improvizuara satelitore, ndërsa u kryen riparimet në kabllo.

Anijes së riparimit “Reliance” iu deshën 20 ditë për të zëvendësuar një seksion 92 km (57 milje) të kabllos me fibra optike nëndetëse 827 km, që lidh Tonga-n me Fiji-n dhe rrjete të tjera ndërkombëtare.

Shefi ekzekutiv i “Tonga Cable”, James Panuve, falënderoi kompanitë e telekomunikacionit në ishujt fqinjë të Paqësorit, veçanërisht Kaledoninë e Re, e cila siguroi gjatësi kabllore për Tonga-n.

Puna tjetër do të jetë riparimi i kabllove shtëpiake, “që lidh ishullin kryesor të Tongatapu me ishujt periferikë që u goditën më keq nga cunami, i cili mund të zgjasë gjashtë deri në nëntë muaj”, tha Panuve.

Megjithatë, komunikimi duke përdorur shërbime të përkohshme satelitore në ishujt periferikë do të përmirësohet, pasi rrjetet e Tonga-s kaluan ishullin kryesor nga satelit në fibër.

Një nga dy ofruesit kryesorë të shërbimeve, “Digicel”, në një deklaratë tha se që të gjithë klientët e saj në ishujt Tongatapu dhe Eua ishin të lidhur me botën e jashtme, ndërsa lidhja e të dhënave u rivendos.

Shefi ekzekutiv i “Digicel” Tonga, Anthony Seuseu, në një deklaratë tha se kompania do të shikojë rritjen e investimeve dhe optimizimin e rrjetit për t’u përgatitur më mirë për një ngjarje katastrofike në të ardhmen.

Biznesi i “Digicel” në Paqësor u ble nga kompania australiane e telekomunikacionit “Telstra Corp” në tetor me financim nga qeveria australiane.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore