Kosova

Një muaj paraburgim ndaj tre të dyshuarve për vrasjen e Ademajt


Ilustrim

Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar të dielën masën e paraburgimit prej 1 muaji (30 ditë) ndaj tre të akuzuarve për vrasjen e 30-vjeçares, Liridona Ademaj, të mërkurën e 29 nëntorit, në rrugën “Dalip Alshiqi” në kryeqytet, përkatësisht në fshatin Bërnicë të Prishtinës.

Naim Murseli, bashkëshorti i viktimës dhe organizatori i vrasjes, akuzohet për veprën penale “vrasje e rëndë në bashkëkryerje”, dorasi i identifikuar nga Policia e Kosovës, Granit Plava, akuzohet për “vrasje të rëndë dhe armëmbajtje pa leje”, ndërsa pjesëtari i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), Kushtrim Kokalla, akuzohet për “marrëveshje për të kryer vrasje të rëndë”.

Gjykata Themelore në Prishtinë ka marrë vendim për caktimin e masës së paraburgimit pas seancës së parë dëgjimore të mbajtur të dielën e 3 dhjetorit. Në vendimin e gjykatës thuhet se ekziston dyshimi i bazuar për përsëritje të veprës penale nga të dyshuarit, ndërsa është konfirmuar se bashkëshorti i viktimës ka ofruar 30 mijë euro për vrasjen e 30-vjeçares.

Në njoftimin e gjykatës të publikuar në “Facebook” të dielën, thuhet ndër të tjera se bashkëshorti i viktimës ia kishte siguruar edhe armën dorasit. Ademaj, sipas njoftimit të Gjykatës Themelore në Prishtinë, ishte qëlluar nga afërsia me një plumb në qafë mbrëmjen e 29 nëntorit, ndërsa ka ndërruar jetë në vendin e ngjarjes për shkak të plagëve vdekjeprurëse.

Tre të dyshuarit për vrasjen gjakftohtë të organizuar të 30-vjeçares e cila ka lënë pas vetes dy fëmijë, janë mbrojtur në heshtje në seancën para trupit gjykues në Gjykatën Themelore në Prishtinë, ndërsa familjarët e viktimës nuk janë lejuar të marrin pjesë në seancën e parë.

Leonard Ademaj, vëllai i 30-vjeçares, ka shprehur shpresën se autoritetet do të vendosin drejtësinë në vend. Ai ka njoftuar se familja Ademaj i ka dorëzuar kërkesë prokurores së rastit për zhvarrosjen e trupit të viktimës nga Cermjani i Gjakovës dhe rivarrosjen afër varrezave të shtëpisë së prindërve në fshatin Rracaj, derisa ka bërë thirrje që kërkesa të aprovohet sa më parë.

Kjo ngjarje e rëndë ka ngjallur shumë reagime, përfshirë nivelet e larta shtetërore dhe shoqërinë civile për shkak se krimi ka ndodhur pikërisht në kohën kur në Kosovë po zhvillohet fushata kundër dhunës ndaj gruas.

Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist ka thirrur protestë për të martën e 5 dhjetorit në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë kundër dhunës gjinore dhe femicidit, kundër një shoqërie të zhytur në krim simptomatik ndaj grave. Në Kosovë janë raportuar mijëra raste të dhunës në familje gjatë këtij viti.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore