Lajme

Një mijë emigrantë shpëtohen nga roja bregdetare italiane


Më shumë se një mijë emigrantë u shpëtuan nga roja bregdetare italiane dhe marina të shtunën nga varkat e mbingarkuara në Mesdheun qendror, më pak se dy javë pas një mbytjeje vdekjeprurëse të anijes në brigjet jugore të Italisë, raportuan mediat.

Këto operacione shpëtimi u kryen në të njëjtën ditë, sipas AGI-t, trupi i viktimës së 74-të – një vajze pesë deri në gjashtë vjeç – u zbulua në anijembytjen vdekjeprurëse gati dy javë më parë në Crotone në bregdetin jugor të vendit.

Drejtësia ka hapur një hetim për tragjedinë, veçanërisht për të provuar të shpjegojë ardhjen shumë të vonuar të ndihmës.

Kjo anijembytje tronditi Italinë dhe shkaktoi kritika të forta ndaj qeverisë së ekstremit të djathtë të Giorgia Melonit, e zgjedhur në një linjë anti-migrante.

Roja bregdetare dhe marina italiane kishin dërguar disa anije të premten për t’u ardhur në ndihmë tre varkave që mbanin disa qindra emigrantë dhe u vunë re në Mesdheun qendror, rrugën më të rrezikshme të migrimit në botë.

“Shpëtimi (…) është veçanërisht i ndërlikuar për shkak të numrit të madh të njerëzve të pranishëm në bordin e varkave që lëvizin”, shpjegoi roja bregdetare të premten.

Të shtunën herët në mëngjes, 487 emigrantë u kthyen shëndoshë e mirë në portin e Crotone, sipas disa mediave.

Videot e rojes bregdetare, të publikuara të premten, treguan disa prej tyre në kuvertën e një varke të madhe peshkimi duke u përplasur në det të trazuar.

Gjithashtu të shtunën në mëngjes, një anije e rojes bregdetare italiane me 584 emigrantë, u ankorua në Reggio Calabria, një qytet bregdetar në çizmet e Italisë, njoftoi agjencia e lajmeve Ansa.

Asnjë informacion në lidhje me shpëtimin e varkës së tretë nuk ishte i disponueshëm mesditën e së shtunës.

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni ripohoi vendosmërinë e qeverisë së saj për të luftuar kundër imigracionit të paligjshëm dhe kontrabandistëve.

Ekzekutivi i mazhorancës së ekstremit të djathtë, që nga marrja e detyrës në tetor 2022, ka shumëfishuar pengesat për operacionet e anijeve humanitare në Mesdhe.

Këshilli i Ministrave miratoi një dekret të ri për rritjen e dënimeve për kontrabandistët dhe krijimin e një krimi të ri të dënueshëm me 30 vjet burg për ata trafikantë, operacionet e të cilëve kanë sjellë vdekjen ose plagosjen e viktimave të tyre.

Sipas Ministrisë së Brendshme, që nga 1 janari në Itali kanë zbritur 17 mijë e 592 persona, krahasuar me 5 mijë e 976 në të njëjtën periudhë të vitit 2022 dhe 5 mijë e 995 në 2021, pothuajse trefish.

Numri i emigrantëve të ardhur përmes rrugës qendrore të Mesdheut u rrit me 116 për qind në janar dhe shkurt krahasuar me 2022, sipas Frontex.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore