Lajme

Një javë pas lehtësimit të kufizimeve për COVID-19, Shanghai do të mbyllë 2.7 milionë banorë


©: Héctor Retamal/AFP/Getty Images

Një lagje prej 2.7 milionë banorësh do të mbyllet të shtunën në Shanghai, pasi do të kryhen testimet masive të coronavirus-it, ndërkohë që metropoli kinez përpiqet të dalë plotësisht nga kufizimet ndëshkuese.

Javën e kaluar, për 25 milionë banorë, shumë masa anti-COVID, të vendosura që nga muaji mars, u lehtësuan.

Kina u përball me shpërthimin e saj më të keq COVID në dy vjet.

Por bllokimi nuk u hoq kurrë plotësisht, me qindra mijëra në qytetin më të madh të Kinës ende të kufizuar në shtëpitë e tyre dhe komplekse të shumta banimi të vendosura nën urdhra të rinj qëndrimi në shtëpi.

Distrikti jugperëndimor i Minhang-ut, shtëpia e 2.7 milionë banorëve, do të vendoset nën “menaxhim të mbyllur” të shtunën në mëngjes dhe të gjithë banorët do të testohen, thanë autoritetet e qarkut në një postim në mediat sociale të enjten.

“Mbyllja do të hiqet pasi të jenë mbledhur mostrat”, shtuan ata, pa dhënë një kohë apo datë specifike.

Në deklaratë gjithashtu nuk jepeshin të dhëna se çfarë masash do të vendoseshin nëse ndonjë nga banorët e rrethit rezulton pozitiv.

Nën qasjen e rreptë të Kinës me zero-COVID, të gjitha rastet pozitive janë të izoluara dhe kontaktet e ngushta – shpesh duke përfshirë të gjithë ndërtesën ose komunitetin ku ata jetojnë – vendosen në karantinë.

Shanghai raportoi nëntë infeksione të reja lokale të enjten – asnjë në Minhang.

Njoftimi i rrethit ngjalli frikë, në mesin e disa përdoruesve të mediave sociale, se bllokimi mund të zgjatet përtej të shtunës nëse konstatohet ndonjë rast.

Bllokimi në Shanghai – një qendër kryesore globale e transportit – kishte kërcënuar të grumbullonte presione të mëtejshme mbi zinxhirët e furnizimit ndërkombëtar tashmë të tendosur.

Por qyteti është rikthyer dalëngadalë në jetë ditët e fundit.

Udhëtarët janë kthyer në metro dhe autobusë, ndërsa njerëzit kthehen në punë në zyrat e tyre.

Po ashtu, banorët janë mbledhur në parqe dhe përgjatë bregdetit historik të qytetit.

Por, të tjerët po përballen me kufizime të vazhdueshme, me banorët në një kompleks në qendër të rrethit Xuhui që protestojnë kundër rregullave këtë javë.

Kryeqyteti i Kinës, Pekini, ndërkohë, po kalon më mirë drejt normalitetit, pasi mbylli restorantet, palestrat dhe stacionet e metrosë muajin e kaluar për të zhdukur një shpërthim më të vogël.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore