Lajme

Një hije e ‘lodhjes së Ukrainës’ varet mbi politikën polake


Që nga fillimi i pushtimit të plotë të Rusisë, Varshava zyrtare ka qenë një mbështetëse e vendosur e Kiev-it.

Shpesh ka udhëhequr në dërgimin e ndihmës dhe pajisjeve ushtarake dhe ka argumentuar me pasion se kjo mbështetje është thelbësore për të mbrojtur vetë Poloninë nga agresioni rus.

Ndryshimi i tonit nga qeveria polake për Ukrainën është befasues.

Tani befas ndihet sikur thikat politike janë drejtuar nga Kiev-i.

Flitet se si Ukraina duhet të jetë “mirënjohëse” për mbështetjen polake.

Këtë javë erdhi një paralajmërim nga kryeministri i Polonisë për përfundimin e transfertave të armëve, megjithëse të tjerët në partinë e tij u përpoqën ta zbusnin atë mesazh.

Por nuk kishte asnjë keqinterpretim të fjalëve të presidentit polak.

Andrzej Duda e krahasoi Ukrainën me një burrë të mbytur, i cili rrezikon të tërheqë shpëtuesit e tij me vete.

Moska zyrtare e priti këtë koment me gëzim.

Rënia e mprehtë e marrëdhënieve midis vendeve fqinje filloi me një mosmarrëveshje për importet e drithërave që mbetet e pazgjidhur.

Ukraina duhet të eksportojë të korrat e saj dhe rrugët tokësore tani janë kritike sepse Rusia po sulmon qëllimisht portet si në Detin e Zi ashtu edhe në lumin Danub.

Por në një përpjekje për të mbrojtur fermerët e saj, Polonia nuk do të lejojë që drithërat më të lirë ukrainas të hyjnë në tregun e saj të brendshëm, vetëm për të kaluar në pjesën tjetër të Bashkimit Evropian në tranzit.

Për partinë qeverisëse të Polonisë “Ligj dhe Drejtësi”, ose PiS, ekuacioni është i thjeshtë – fermerët këtu nuk duan konkurrencë nga gruri ukrainas dhe PiS-i dëshiron votat e fermerëve në zgjedhjet e muajit të ardhshëm.

PiS është përpara në sondazhet e opinionit, por diferencat janë të ngushta dhe shumica e komentuesve mendojnë se është shumë afër për të thirrur.

Në betejën për vota, PiS është pozicionuar si mbrojtësi më i fortë i interesave polake.

Pra, ripërcaktimi se si po ndihmon Ukrainën është vetëm një nga kartat që ajo po luan krahas kauzave të tjera populiste, siç është migrimi.

PiS po përpiqet të tërheqë votuesit nga partia e ekstremit të djathtë Konfederacja, e cila aktualisht po anketohet me rreth 10 për qind mbështetje.

Këtë javë, anëtarët e Konfederacja-s piketuan ambasadën ukrainase në Varshavë dhe mbajtën një faturë tallëse për mbështetjen e Polonisë.

Konfederacja shpalli koston totale të ndihmës së Kievit të jetë mbi 100 miliardë zloty (18.79 miliardë paundë, 23.1 miliardë dollarë) dhe shkroi: “Paguar: zero. Mirënjohje: asnjë”.

Politikanët e opozitës e kanë kritikuar sjelljen e qeverisë si nacionalizëm të rrezikshëm.

Por ndryshimi i tonit të Polonisë nuk po ndodh në mënyrë të izoluar.

Hija e “lodhjes së Ukrainës” varet mbi fushatat zgjedhore nga Sllovakia në Shtetet e Bashkuara, një shqetësim serioz për Kiev-in, i cili ka nevojë për mbështetje të vazhdueshme dhe të fortë perëndimore ndërsa lufton forcat ruse.

Qeveria polake po thekson se ndihma ndërkombëtare do të vazhdojë të rrjedhë në vijat e frontit të Ukrainës nëpërmjet Rzeszow-it në lindje, një qendër kritike për gjithçka, nga tanket te plumbat.

Ndërkohë, bisedimet midis Ukrainës dhe Polonisë për mosmarrëveshjen e grurit po vazhdojnë.

Marrë dhe përshtatur nga BBC për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore