Gatimi

Një drekë më ndryshe: Peshk me perime


Ilustrim

Kërpudhat dhe preshi shkojnë në mënyrë perfekte me gjethet e holla të patates dhe kur shtoni sipër krem kosi, do të keni një drekë të mrekullueshme.

Përbërësit:

1 lugë gjelle gjalpë (ose sasinë e duhur të vajit)

1 presh më i madh

600 g patate

3 thelpinj hudhre

200 gr salcë kosi

2 lugë gjelle parmezan

Përgatitja:

Pritini imët patatet, preshit i prisni në rrathë, më pas grijeni majdanozin dhe qiqrat. Kaurdisni preshin në vaj me kërpudhat e grira, spërkatni me majdanoz, kripë, piper dhe shtoni erëza të tjera sipas dëshirës.

Qëroni kungujt dhe i prisni në feta të holla. I radhisim si luspat e peshkut në një tavë të lyer me yndyrë.

Prisni hudhrën, grini qiqrat dhe grini parmezanin në rende, më pas përzieni gjithçka me kosin.

Në një shtresë me patate, rregulloni kërpudhat e ziera dhe preshin, më pas përsërisni procesin derisa të keni harxhuar të gjithë përbërësit.

Masën me kremin dhe djathin e grirë e hedhim sipër shtresave dhe e pjekim për 40 deri në 45 minuta në furrë të parangrohur në 200 gradë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore