Lajme

Një britanike pretendon se ka identifikuar “Jack the Ripper”


Stërmbesa e një oficeri policie britanike që hetoi gjuetinë për Jack the Ripper (Xhek Kasapin) pretendon se ka zbuluar identitetin e vrasësit serial të prostitutave në lindje të Londrës në fund të shekullit të nëntëmbëdhjetë.

Gjatë viteve, dhjetëra persona janë dyshuar, përfshirë anëtarë të familjes mbretërore dhe kryeministra.

Në një libër që do të botohet muajin e ardhshëm, Sarah Bax Horton, pasardhëse e një oficeri policie në qendër të hetimit, emërton Hyam Hyams, bazuar në përshkrimin e dëshmitarëve.

Në Sunday Telegraph, ajo pretendon se kjo është hera e parë që Hyam Hyams, një prodhues cigaresh, epileptik dhe i alkoolizuar që ka pasur disa periudha në azil, është emëruar si Jack the Ripper.

Hyams u plagos në një aksident që e përkeqësoi gjendjen e tij dhe e pengoi të punonte.

Sipas tezës së autorit, të transmetuar në rubrikat e “Sunday Telegraph”, ai rregullisht keqtrajtonte gruan e tij, duke menduar se po e tradhtonte dhe u arrestua pasi kishte shkuar pas saj, si dhe nënën e tij, me hanxhar.

Dëshmitarët kishin përshkruar një burrë rreth të tridhjetave, me krah të fortë dhe gjunjë të përkulur.

Autori zbuloi të dhëna mjekësore që tregonin se Hyam Hyams, i cili ishte 35 vjeç në 1888, kishte pësuar një dëmtim që e pengoi atë të “përkulte ose zgjaste” krahun e majtë dhe se ai kishte një problem me gjunjët dhe vuante nga një formë e rëndë epilepsie, me konvulsione të rregullta.

Të paktën gjashtë gra u vranë afër Whitechapel midis gushtit dhe nëntorit 1888.

Të dhënat mjekësore të mbledhura nga disa infermieri dhe azile tregojnë se rënia e tij fizike dhe mendore përkoi me periudhën e vrasjeve.

Autori arrin në përfundimin se rënia fizike dhe mendore e Hyams, e përkeqësuar nga alkoolizmi i tij, e shtyu atë të vriste.

Vrasjet pushuan në fund të vitit 1888, rreth kohës kur Hyams u kap nga policia si një “i çmendur endacak”.

Ai u burgos vitin e ardhshëm në Colney Hatch Lunatic Asylum në veri të Londrës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore