Lajme

Një 20-vjeçar plagos me thikë të paktën 12 persona në Korenë e Jugut


Të paktën 12 persona janë plagosur në një sulm nga një burrë pranë kryeqytetit të Koresë së Jugut, Seul.

I dyshuari ngiste makinën e tij në mënyrë të rastësishme në katër persona, më pas doli dhe goditi me thikë të paktën nëntë të tjerë në një qendër tregtare të ngarkuar.

Incidenti ndodhi pranë një stacioni metroje gjatë orës së pikut në qytetin e udhëtarëve të Seongnam të enjten.

Një djalë rreth të 20-ave u arrestua në vendngjarje, por motivi është i paqartë.

Të gjithë të plagosurit u dërguan në spital me disa që thuhet se janë lënduar rëndë.

Mediat lokale e përshkruan sulmin si një “tërbim” dhe komisioneri i policisë kombëtare të vendit e përshkroi atë si një sulm “pa dallim”.

Vjen gati dy javë pas një goditjeje me thikë në Seul. Një person ka mbetur i vrarë dhe tre të tjerë janë plagosur.

Pavarësisht kësaj, incidentet e dhunshme janë relativisht të rralla në Korenë e Jugut.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore