Lajme

Nissan do të tërheqë rreth 1.38 milionë makina nga Evropa, Shtetet e Bashkuara dhe Japonia


Prodhuesi japonez i makinave Nissan Motor po tërheq rreth 1.38 milionë automjete, duke përfshirë modelet Note, Kicks, Serena dhe Leaf.

Lajmi është raportuar nga kompania “Bloomberg”.

Vihet re se tërheqja e makinave lidhet me përshpejtimin e papritur të makinës pas daljes nga kontrolli i vozitjes dhe një qark të shkurtër që mund të shkaktojë ndalimin e motorëve gjatë drejtimit.

Përveç kësaj, Nissan tha se do të tërheqë gjithashtu 6 mijë e 434 automjete Note Aura në Japoni për shkak të një problemi me fenerin e djathtë.

Aktualisht nuk dihen aksidente të shkaktuara nga këto probleme.

Aksionet e prodhuesit të automjeteve ranë 2.1 për qind në tregtimin e Tokio-s të premten, duke e ulur fitimin e tyre nga viti deri në datën në 33 për qind.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore