Lajme

Nis fushata në Mbretërinë e Bashkuar pas shpalljes së zgjedhjeve të jashtëzakonshme


Udhëheqësit e partive politike priten të bëjnë vizita anembanë vendit ndërsa fillon fushata për zgjedhjet e përgjithshme të 4 korrikut në Mbretërinë e Bashkuar.

Kryeministri Rishi Sunak zbuloi datën në një njoftim të papritur jashtë 10 Downing Street të mërkurën.

Liderët e partive të tjera të mëdha kanë dhënë reagimin e tyre për zgjedhjet e përgjithshme. Le t’ju sjellim një shije të asaj që ata kanë thënë:

Udhëheqësi i Liberal Demokratëve Sir Ed Davey tha se zgjedhjet e përgjithshme do të ishin “një shans për të rrëzuar qeverinë konservatore të tmerrshme të Rishi Sunak nga detyra dhe për të ofruar ndryshimin për të cilin publiku po thërret”.

Partia e Gjelbër përcaktoi se si do t’u ofronte votuesve “zgjidhje praktike për krizat me të cilat përballet vendi”. Bashkë-udhëheqësja Carla Denyer, e cila do të jetë deputete e Bristol Central, tha se zgjedhjet e korrikut ishin “mundësi për të votuar për një vizion të ndryshëm se çfarë mund të jetë vendi ynë”.

Udhëheqësi i Partisë Reformuese Richard Tice postoi një video në mediat sociale duke u thënë votuesve “ne jemi gati” për zgjedhjet e përgjithshme të korrikut.

“Çfarë skene – Kryeministri i zhytur “, tha Tice. “I mbytur nga boogie-blaster i Steve Bray, jo më pak, duke theksuar paaftësinë e plotë të kësaj qeverie konservatore”.

Në Uells, udhëheqësi i Plaid Cymru, Rhun ap Iorwerth përshëndeti datën e zgjedhjeve të korrikut “të kërkuar prej kohësh” dhe tha se fokusi i partisë së tij do të ishte “drejtësia”.

Ai tha se “ne do të jemi ata që do të kërkojmë drejtësi për Uellsin në financim dhe aftësinë tonë për të ndërtuar një të ardhme më të mirë”.

Pse Sunak shpalli zgjedhjet e jashtëzakonshme?

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore