Lajme

Nikki Haley është gati të hyjë në garën presidenciale të vitit 2024


Nikki Haley, ish-ambasadorja e SHBA-ve në Kombet e Bashkuara dhe guvernatorja me dy mandate e Karolinës së Jugut, thuhet se është gati të njoftojë se po kërkon nominimin presidencial republikan për vitin 2024.

Me një nisje fushate të planifikuar për 15 shkurt në Charleston, Karolina e Jugut, 51-vjeçarja do të bëhej kandidatja e dytë kryesore republikane për presidencën, pasi ish-shefi i saj Donald Trump nisi ofertën e tij në nëntor.

Haley do të ishte indiano-amerikanja e tretë që do të kërkonte një emërim presidencial. Ajo ndjek guvernatorin e Luizianës, Bobby Jindal, oferta e të cilit në 2015 nuk fitoi kurrë tërheqje të konsiderueshme, dhe zëvendëspresidenten aktuale Kamala Harris, e cila kërkoi nominimin për vitin 2020.

Gjatë kohës së saj si guvernatore e Karolinës së Jugut, Haley zhvilloi një reputacion si një udhëheqëse miqësore me biznesin, e cila u fokusua në tërheqjen e kompanive të mëdha në shtet.

Ajo fitoi rëndësi kombëtare për përgjigjen e saj ndaj të shtënave masive me motive racore në kishën Emanuel AME të Charleston në 2015, e cila përfshinte një shtytje të suksesshme për të hequr flamurin e Konfederatës nga hapësirat e kapitolit të shtetit në Kolumbi.

Edhe pse ajo mbështeti Senatorin e Florida-s Marco Rubio në garën presidenciale republikane të vitit 2016, Trump i ofroi asaj një pozicion në kabinetin e tij si ambasador i OKB-së pasi ai fitoi Shtëpinë e Bardhë. Ajo shërbeu atje për dy vjet dhe, ndryshe nga shumë prej të emëruarve të hershëm të Trump, kurrë nuk pati një mosmarrëveshje publike me presidentin.

Megjithatë, Haley kritikoi sjelljen e Trump deri dhe gjatë sulmit të 6 janarit 2021 në Kapitolin e SHBA-ve nga mbështetësit e tij. Një ditë pas trazirave, ajo tha në një fjalim se “veprimet e tij që nga dita e zgjedhjeve do të gjykohen ashpër nga historia”.

Më vonë atë vit, ndërsa spekulimet rreth të ardhmes së saj politike u rrotulluan dhe Trump rifitoi pozitën dhe ndikimin e tij brenda partisë, Haley tha se nuk do të kandidonte për presidente në 2024 nëse ish-shefi i saj do të kërkonte nominimin.

Megjithatë, ajo u tërhoq nga ky pozicion në muajt e fundit.

“Kur shikoni një kandidim për president, shikoni dy gjëra”, tha ajo në një intervistë për “Fox News” javën e kaluar. “Së pari shikoni se a shtyn situata aktuale për udhëheqje të re? Pyetja e dytë është, a jam unë ai person që mund të jetë ai lider i ri?”.

Sipas Trump, Haley e telefonoi së fundmi për ta informuar për interesin e saj për të kandiduar. Ai tha se i tha asaj që ajo duhet ta bënte atë dhe ai do ta mirëpriste konkursin.

Unë i thashë: “Shiko, e di, shko me zemër nëse dëshiron të kandidosh”, tha ai.

Ish-presidenti i bëri këto komente pak para një paraqitjeje në fushatë të shtunën në shtetin e zonjës Haley, i cili është gati të bëhet një fushë beteje e hershme kyçe për nominimin republikan.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore