Muzikë

Nicki Minaj kryeson tabelën “Billboard 200” me albumin e ri “Pink Friday 2”


“Pink Friday 2” i Nicki Minaj është albumi numër 1 në Shtetet e Bashkuara, duke shpallur javën më të madhe të shitjeve debutuese për një album rep nga një grua në katër vitet e fundit.

Regjistri i bashkohet origjinalit “Pink Friday”, albumi debutues i Minaj në vitin 2010, si rekordi i saj i tretë i përgjithshëm që arriti majat e listës së bashku me “Roman Reloaded” të 2012-ës.

Me këtë, Minaj tani pretendon albumet më në krye të top-listave deri më tani për një rep artiste grua.

“Pink Friday 2” u hap me ekuivalentin e 228 mijë albumeve të shitura në javën që përfundoi më 14 dhjetor.

Albumi me gjithsej 22 këngë mirëpriti të ftuar si Drake, Lil Wayne, J. Cole, 50 Cent dhe më shumë.

Menjëherë pas publikimit të tij, Minaj u fut platformën X (ish-Twitter) për të pretenduar se listat e Billboard do të skualifikonin 100 mijë nga shitjet e albumit, sepse ajo kishte inkurajuar një konkurs që u kërkoi fansave të blinin nga katër kopje secila.

Shumica e këtyre postimeve në Twitter, në të cilat ajo pretendonte se po “dënohej” për “bërjen e muzikës së shkëlqyer dhe fansat e mëdhenj”, janë fshirë që atëherë.

Pavarësisht protestave, Minaj gjithsesi ia doli të kryesonte me ngjyra të shkëlqyera, ndërsa “1989 (Taylor’s Version)” i Taylor Swift pasoi në vendin e dytë me 109 mijë kopje, dhe “For All the Dogs” i Drake në numrin 3 me 68 kopje.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore