Familja

Ngjyra e rrobave të banjës së fëmijës suaj mund të luajë një rol në sigurinë e tyre në pishinë apo det, thonë ekspertët


Ngjyra e rrobave të banjës së fëmijës suaj mund të ndikojë në sigurinë e tyre në një pishinë ose në plazh.

Kështu thonë ekspertët e sigurisë së ujit, të cilët kanë parë nga afër se si ngjyra e rrobave të banjës mund të ndikojë se sa i dukshëm është një fëmijë nën ujë.

“Ngjyra e rrobave të banjës së një fëmije mund të ndikojë ndjeshëm në dukshmërinë e tyre në ujë, gjë që është thelbësore në parandalimin e mbytjeve. Ngjyrat e ndezura dhe të kundërta dalin më qartë kundër ujit, duke e bërë më të lehtë për rojet e plazhit dhe prindërit të dallojnë shpejt një fëmijë, veçanërisht në një situatë emergjente”, tha Bernard Fisher, drejtor i shëndetit dhe sigurisë për Shoqatën Amerikane të Mbrojtësve të Shpëtimit.

“Njerëzit duhet të shmangin rrobat e banjës në ngjyrë blu të hapur, gri ose jeshile pasi ato mund të përzihen me ujin dhe mjedisin e pishinës, duke e bërë të vështirë për të dalluar një fëmijë. Ne rekomandojmë ngjyra të ndezura dhe të kundërta si të verdhë neoni, portokalli, rozë dhe të kuqe të ndezur”, shtoi Fisher.

“Këto ngjyra janë shumë të dukshme si nën ujë ashtu edhe në sipërfaqe”, shtoi tutje ai.

Një roje plazhi, Wyatt Werneth, thotë se për këtë temë flitet pak.

“Mbi ngjyrat e rrobave të banjës nuk flitet mjaftueshëm në sigurinë publike”, tha Werneth.

“Rrobat e ndritshme janë diçka që ne e kemi identifikuar si një ndryshim të lojës. Nëse keni të njëjtat ngjyra të ujit ose të mjedisit, do të përziheni”, tha Werneth ndërsa patrullonte në plazhin Cocoa në Florida.

“Ne e konsiderojmë këtë edhe me fëmijët e zhdukur. Jo vetëm fakti që ngjyrat e ndezura do të na ndihmojnë t’i lokalizojmë në një mjedis pishinë ose në plazh, por një nga gjërat që rojet e plazhit bëjnë më shumë se çdo gjë tjetër – ju mendoni se ne dalim dhe luftojmë me peshkaqenë dhe i shpëtojmë njerëzit nga grisja e rrymat – por ne gjithashtu kërkojmë fëmijë të humbur në plazh”, tha ai.

“Nëse ata kanë veshur një ngjyrë të ndezur dhe nëse i bëni një fotografi më parë atyre fëmijëve, atëherë ne do të kemi një fotografi dhe do të dimë se çfarë të kërkojmë. Pra, ju mund të na ndihmoni – jo vetëm që mund të parandalohet mbytja, por edhe rastet e personave të zhdukur mund të parandalohen”, shtoi ai.

Testi i ngjyrave të rrobave të banjës

Një kompani e quajtur Alive Solutions, e specializuar në sigurinë e ujit, ka gjetur në dy eksperimente të veçanta se disa ngjyra të rrobave të banjës janë më të lehta për t’u dalluar në një pishinë ose në ujë të hapur, si në liqen.

Në teste, ekspertët e kompanisë për sigurinë në ujë vendosën rroba banje me ngjyra të ndryshme në pishina dhe liqene për të përcaktuar se sa të dukshme mund të jenë.

Testet u kryen në mënyrë të pavarur dhe nuk u botuan në një revistë të rishikuar nga kolegët.

Kompania Alive Solutions testoi se sa të dukshme janë ngjyrat e ndryshme të rrobave të banjës ndaj një fundi të pishinës me ngjyrë të çelur.

“Në testimin tonë kryesor ne bëmë 14 ngjyra të ndryshme”, tha Natalie Livingston, bashkëthemeluese dhe pronare e Alive Solutions.

“Uji nuk është si të shikosh nëpër ajër. Edhe agjitacioni më i vogël i sipërfaqes, shkëlqimi ose lëvizja në ujë mund të shkaktojë shtrembërim të objekteve dhe njerëzve”, tha ajo.

“Dukshmëria në ujë mund të rritet ose zvogëlohet në varësi të ngjyrës së rrobave të banjës ose veshjeve”, shtoi ajo.

Livingston, e cila ka qenë roje shpëtimi për më shumë se 25 vjet, kujton se i shikoi fëmijët e saj në pishinë një pasdite me prindër të tjerë dhe pikërisht atëherë kuptoi se disa fëmijë të veshur me rroba banje në ngjyrë të errët ose pastel dukej se u zhdukën dukshëm në ujë.

Kolegët e saj dhe ajo më vonë vendosën të kryejnë testet nga viti 2019 deri në vitin e kaluar.

Në një pishinë, me një fund me ngjyrë të çelur, testet e kompanisë treguan se rozë neoni dhe portokalli neoni dukeshin më të dukshmet.

Ngjyrat më të errëta u shfaqën në pjesën e poshtme të pishinës, por shpesh mund të përjashtohen për hije, gjethe ose papastërti.

Rrobat e banjës të bardha dhe blu të çelët nuk ishin aq të dukshme dhe dukej se ishin zhdukur plotësisht në pishinë.

“Ngjyrat e lehta ose bluja priren të duken si pika vezulluese ose reflektime të reve, ose të përzihen plotësisht me mjedisin”, tha Livingston.

Në 18 inç ujë liqeni, testet treguan se ngjyrat e ndezura neoni – duke përfshirë portokallinë neoni, të verdhën dhe jeshile – ishin më të dukshme në fund të liqenit, por roza neoni nuk funksiononte mirë.

Rrobat e banjës të bardha u shfaqën më shumë për shkak të reflektimit të dritës, por jo aq sa ngjyrat e ndezura neoni. Të gjitha ngjyrat e tjera nuk ishin shumë të dukshme.

Në përgjithësi, tha Livingston, neonët fituan për dukshmërinë në të gjitha mjediset.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore