Lajme

Ngjarja e Izraelit/ Qeveria shpall ditën e zisë kombëtare


Njerëzit ndezin qirinj në kujtim të 45 hebrenjve ultra-ortodoksë të vrarë

Në Izrael po mbahet një ditë zie kombëtare të dielën e 2 majit, për 45 burrat dhe djemtë që ngelën të vdekur të premten e 30 prillit, pas një shtypjeje në një festival fetar të hebrenjve ortodoksë.

Flamujt në të gjitha ndërtesat publike janë ulur në gjysmë shtizë. Koncertet dhe ngjarjet sportive janë shtyrë.

Flamuri i Izraelit i ulur në gjysmë shtizë

Familjet e atyre që tashmë janë varrosur po fillojnë zgjimet e tyre gjatë një jave, të njohura në traditën hebraike si të ulur në dru.

Deri në 100 mijë hebrenj kryesisht ultra-ortodoksë ishin të pranishëm në tubim.

Të gjitha viktimat tani janë identifikuar. Ka 12 adoleshentë dhe fëmijë mes tyre.

Puna për identifikimin e të vdekurve u ndalua për 24 orë vonë të premten për të rifilluar kërkimet të shtunën, ditën e pushimit hebre. Nga perëndimi i diellit të shtunën, funeralet rifilluan.

Agjencia e shpëtimit Magen David Adom tha të shtunën se më shumë se 2 mijë e 200 njerëz, përfshirë kryeministrin Benjamin Netanyahu, kishin dhuruar gjak për të ndihmuar të plagosurit.

Të paktën 20 njerëz vazhdojnë të jenë në spital në gjendje të rëndë dhe kritike.

Nga ishin të vdekurit?

Times of Israel raportoi se 45 personat e vrarë gjatë festivalit janë baballarë të rinj, rabinë dhe dy grupe vëllezërish.

Dy nga viktimat në moshë të vogël ishin Moshe Natan Englander, 14 vjeç dhe Yehoshua Englander, 9 vjeç, nga Jeruzalemi.

Të paktën 10 shtetas të huaj u tha se ishin midis të vdekurve.

Sipas ministrisë së Jashtme izraelite raportohet se katër nga të vdekurit janë amerikanë. Shtetet e Bashkuara ende nuk i kanë emëruar ata, por raportet lokale identifikuan një student 18-vjeçar në moshë, Donny Morris, nga New Jersey.

Kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau tha se dy kanadezë u vranë.

Faqja me bazë në Mbretërinë e Bashkuar Jewish News raportoi se një 24-vjeçar nga Manchester-i në Angli ishte gjithashtu midis të vdekurve.

Çfarë masash po merr qeveria izraelite?

Netanyahu e ka quajtur incidentin si një nga katastrofat më të këqija të Izraelit në kohë paqeje dhe u zotua të zhvillojë një hetim për të siguruar që një tragjedi e tillë të mos ndodhë më.

Po ngrihen pyetje se kush është përgjegjësi.

“Pasi të kemi mbaruar identifikimin dhe varrosjen e të vdekurve tanë, unë do të qëndroj para kamerave dhe do të marr përgjegjësinë për ngjarjet”, tha ministri i Sigurimit Publik, Amir Ohana të shtunën.

“Unë jam përgjegjës, por përgjegjësia nuk do të thotë faj”, shtoi ai.

Ka sugjerime që qeveria dhe policia mund të mos kenë vepruar për të zvogëluar shkallën e mbledhjes për shkak të respektit ndaj rabinëve dhe politikanëve të profilit të lartë.

Më shumë se gjysma e popullsisë së Izraelit tani është plotësisht e vaksinuar kundër Covid-19, por tubimet publike i nënshtrohen një numri të kufizuar.

Zyrtarët kishin autorizuar 10 mijë njerëz për të marrë pjesë në festivalin Lag B’Omer, por raportet e mediave izraelite sugjerojnë 10 herë më shumë se numri ishte i pranishëm.

Ministria e Drejtësisë po shqyrton nëse ka pasur ndonjë sjellje të keqe të policisë.

Burime policore i thanë gazetës izraelite Haaretz se disa njerëz kishin rrëshqitur në shkallë, duke bërë që dhjetëra të tjerë të rrëzoheshin.

Por disa dëshmitarë kanë thënë se një barrikadë policore nuk lejonte që njerëzit të largoheshin nga zona e mbushur me njerëz.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore