Lajme

Nga Yeltsin te Marin, kush nga politikanët e tund skenën e kërcimit?


Jo të gjithë politikanët mund të kërcejnë si kryeministrja e Finlandës, Sanna Marin.

Me kalimin e viteve, krerët e shteteve dhe qeverive kanë përdorur konferenca, udhëtime zyrtare ndërkombëtare dhe fushata për të shfaqur aftësinë e tyre të kërcimit – ose mungesën.

Prestigjiozja “Politico” ka renditur kërcimet e liderëve politikë.

Në një shkallë nga 1 deri në 5, për “Politico-n” kryeministrja e Finlandës qëndron e para.

Në videot e publikuara, liderja 36-vjeçar shihet duke kërcyer me entuziazëm më yjet finlandezë Petri Nygård dhe Antti Tuisku.

Marin zotëron pistën e vallëzimit, me lëvizje dhe entuziazëm, dhe juria e “POLITICO-s” mendon se ajo meriton notat më të larta.

Videot, ku mediat finlandeze raportonin se njerëzit në sfond mund të dëgjoheshin duke bërtitur për lëndë narkotike, nxitën një nga partnerët e saj të koalicionit që t’i kërkonte të bënte një test droge.

Marin iu kundërpërgjigj kritikave dhe tha se ajo nuk kishte “asgjë për të fshehur”.

Lëvizjet e ish-kryeministres britanike, Theresa May, tërhoqën vëmendjen pasi ajo kërceu me këngën “Dancing Queen” të ABBA-s, teksa ecte në skenë në konferencën e Partisë në 2018-ën.

Lëvizja e tipit “Maybot” është një nga llojet më të vështira të kërcimit, por ajo e vazhdoi me besim – dy herë – madje duke ofruar këshilla për interpretuesit profesionistë se si bëhet.

Juria i jep asaj një 3 nga 5 për shfaqjet e saj “gjoja” spontane.

Në gjurmët e fushatës në vitin 1996, ish-presidenti rus Boris Yeltsin dukej se po bënte një version të hershëm të “Gangnam Style”.

Ngjashmëria është e habitshme.

Dridhja e fuqishme e krahut, lëvizja e shpatullave: gjithçka njësoj.

Juria e “Politico-s” e ka vlerësuar me një 3-piksh nga 5 për inovacion dhe frymëzim të mundshëm për Psy-n për të krijuar një version korean, i cili u bë një hit i madh 15 vjet më vonë.

Johnson, i cili do të largohet nga kryeministria në shtator u pa duke kërcyer në një video nga fundi i korrikut gjatë një feste të vonuar për të shënuar dasmën e tij.

Juria i jep 2 nga 5 pikë: për një kërcim të parë në dasmë, do të prisnim më shumë koordinim.

Së bashku me gruan e tij Carrie, çifti patën kërcimin e tyre të parë me klasikun e karaokes së Neil Diamond “SWeet Caroline”, një himn jozyrtar për tifozët e futbollit anglez gjatë turneut Euro 2020.

Dmitry Medvedev bëri lajmin në vitin 2011 kur një video u postua në YouTube në një festë të tij duke kërcyer me “American Boy” nga grupi pop rus Kombinaciya.

Lëvizjet e tij madje frymëzuan një këngë “Do the Medvedev”.

Në video, ish-presidenti rus tundet nga njëra anë në tjetrën dhe tund krahët pa qëllim.

Vallëzimi është pak i ashpër, por padyshim më i mirë se lëvizja e tij aktuale: kërcënimi i botës me asgjësimin bërthamor.

Gjatë një vizite në Lagos në vitin 2018, presidenti francez Emmanuel Macron ishte i ftuar në skenë nga muzikanti Afrobeat Femi Kuti.

Nuk duket sikur e priste atë që po vinte.

Kuti jep një performancë të gjallë, ndërsa Macron e shfrytëzon plotësisht lëvizjen e tij të vetme të kërcimit: duke qëndruar rreth e rrotull, duke tundur kokën dhe duke duartrokitur.

Kur Donald Trump zbriti në shkallët në Kullën Trump në 2015 dhe njoftoi se do të kandidonte për të qenë president i Shteteve të Bashkuara, ai me siguri nuk mendoi se kjo do të përfshinte bashkimin në një kërcim ceremonial saudit me shpata.

Trump nuk kërcen aq shumë me shpatën, sa ta mbajë atë ndërsa lëviz me një shpërfillje të plotë të sinkronitetit ose ritmit.

“Politico” e vlerësoi më një pikë pikë për të mos gjymtuar apo prerë askënd aksidentalisht.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore