Kosova

Nga janari mbi 3 mijë lindje në Kosovë


Ilustrim.

3 mijë e 98 lindje janë kryer nga një janari i këtij viti në Klinikën Gjinekologjike Obstetrike të Qendrës Klinike dhe Universitare të Kosovës.

Kështu ka njoftuar, Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës, përmes një postimi në platformën sociale, Facebook, ku ndër të tjera treguan edhe statistikat për lindjet e llojeve të tjera.

“Nga 1 janari i këtij viti, në Klinikën Gjinekologjike Obstetrike, të Qendrës Klinike dhe Universitare të Kosovës, janë kryer 3 mijë e 98 lindje, prej tyre 1 mijë e 247 me operacion. Në klinikë janë kryer edhe 1 mijë e 664 operacione të llojeve të ndryshme”, thuhet në njoftimin e SHSKUK-së.

Sipas këtij njoftimi, nga këto lindje nuk është regjistruar asnjë rast i vdekjes.

Sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK), vitin e kaluar janë regjistruar në Kosovë 21,654 lindje nga të cilat meshkuj ishin 11, 207 dhe 10, 447 femra.

Ndërsa, mbi 31 mijë lindje ishin brenda dhe jashtë Kosovës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore