Sport

Nga Chiesa te Sane, kush është shqiptari që cilësohet si ‘Raiola i Ballkanit’


Janë disa lojtarë me peshë në futbollin botëror, si: Federico Chiesa, Leroy Sane, Kalidou Koulibaly, Miralem Pjanic-i, Luka Jovic-i, apo dhe Ante Rebic-i që kanë diçka të përbashkët – agjentin e tyre.

Fali Ramadani është agjenti i mirënjohur, madje një nga më të njohurit në futbollin evropian.

Ai ka nën administrimin lojtarët e sipërpërmendur. Sigurisht, lista me emra futbollistësh është shumë herë më e gjatë.

Për të gjithë ata që nuk e njohin, Ramadani ka lindur në Maqedoninë e Veriut në 1963.

58-vjeçari nga Tetova është me orgjinë shqiptare.

Ai e nisi karrierën si sipërmarrës në sektorin e hotelerisë dhe, më pas, gradualisht kaloi në botën e futbollit.

Lojtari malazez, Stefan Jovetic-i, ka qenë goditja e parë e madhe e Ramadanit.

Pas Jovetic-it janë shumë emra, sidomos nga Ballkani që Ramadani i ka transferuar në ekipe të mëdha evropiane.

Ndaj edhe ai ka marrë nofkën si (Mino) “Raiola i Ballkanit”.

Sipas të dhënave të “Transfermarkt”-it, ai ka kryer transferime në shifrën totale të 450 milionë eurove.

Aktualisht Ramadani po hetohet për pastrim parash dhe krime të tjera të natyrës fiskale.

Nën hetim kanë përfunduar edhe kalimi i Chiesa-s te Juventus-i, Koulibaly te Napoli dhe Pjanic-i te Barcelona.

“Ai është shumë punëtor dhe ka një rrjet të jashtëzakonshëm. Josh me lehtësi lojtarët, që e respektojnë atë për një arsye: kur premton diçka, ai e realizon”, kështu shprehej rreth një vit më parë gazeta gjermane “Der Spiegel”.

58-vjeçari njihet ndryshe dhe si agjenti që urren të fotografohet dhe nuk i ka qejf intervistat. Daljet e tij në publik janë shumë të pakta.

Dalja e fundit besohet se është gjatë kalimit të Jovic-it te Real Madrid-i, ku ai u shfaq krah futbollistit dhe presidentit të Real-it, Florentino Perez-it.

Ramadani zotëron kompaninë “LIAN Sports Group”, e cila menaxhon lojtarët:

Federico Chiesa – Juventus

Leroy Sane – Bayern Munich

Kalidou Koulibaly – Napoli

Ante Rebic – Milan

Nikola Milenkovic – Fiorentina

Luka Jovic – Real Madrid

Miralem Pjanic – Barcelona

Diego Demme – Napoli

Marco Alonso – Chelsea

Nedim Bajrami – Empoli

Stefan Jovetic – Hertha Berlin

Samir Handoanovic – Inter

Haris Seferovic – Benfica etj…

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore