Sport

NFL-ja synon Spanjën dhe Brazilin për të pritur ndeshje zyrtare


NFL-ja po përgatitet, pas tre ndeshjeve në sezonin 23/24, të fluturojë drejt Londrës për tre ndeshje që do të luhen në këtë anë të oqeanit.

Liga e futbollit amerikan ka disa vite që e bën këtë dhe tashmë po mendon për të ardhmen, pa harruar as aspektin ekonomik dhe të ardhurat e mëdha nga sponsorët dhe reklamat që sjellin nisma të këtij lloji.

Pikërisht për këtë arsye, siç raporton ESPN, drejtuesit e ligës po mendojnë për Spanjën dhe Brazilin si vendet e radhës jo-amerikane për të pritur ndeshjet zyrtare të NFL-së.

Në fakt, në fillim të shtatorit, disa zyrtarë të ligës fluturuan drejt dy vendeve për të verifikuar realizueshmërinë e kësaj ideje.

Qytetet nën shqyrtim janë Madridi, Rio de Zhaneiro dhe Sao Paulo.

Gjithçka duhet vendosur që disa ndeshje të luhen në këto lokacione që në fillim të vitit të ardhshëm. Do të ishte, për të dyja vendet, hera e parë ndonjëherë.

Në detaje, NFL-ja po shqyrton Santiago Bernabeu, i cili sapo i është nënshtruar një pune të madhe restauruese, Civitas Metropolitano, shtëpia e Atletico Madridit, por edhe stadiume të tjera jashtë kryeqytetit spanjoll.

Kultivimi i pasionit në Evropë është një nga objektivat kryesore të NFL-së dhe 32 ekskluziviteteve të saj.

Pesë ndeshje do të luhen në Evropë këtë sezon: tre në Londër dhe dy në Frankfurt.

Jacksonville Jaguar do të luajë dy ndeshje radhazi në kryeqytetin anglez dhe do të jetë ekskluziviteti i parë që e bën këtë në historinë e NFL-së.

Ndeshja e parë është kundër Atlanta Falcons të dielën më 31 shtator në Wembley.

Pas ndeshjes Falcons-Jaguars të së dielës së ardhshme, Jaguars dhe Buffalo Bills do të luajnë më 8 tetor në stadiumin Tottenham Hotspur përpara se Baltimore Ravens dhe Tennessee Titans të luajnë tre ndeshje në Londër më 15 tetor në stadiumin Tottenham.

Dolphins dhe Kansas Chiefs, kampionë në fuqi, do të luajnë më 5 nëntor në Frankfurt, i njëjti vend për ndeshjen midis Indianapolis Colts dhe New England Patriots më 12 nëntor.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore