Pajisje

Neuralink miratohet të rekrutojë njerëz për testimin e implanteve të trurit


Startup-i i implantit të trurit të Elon Musk, Neuralink, ka marrë miratimin nga një bord i pavarur shqyrtimi për të filluar rekrutimin e pacientëve për provën e tij të parë njerëzore.

Kompania po kërkon njerëz me paralizë për të testuar pajisjen eksperimentale në një studim gjashtëvjeçar.

Neuralink është një nga disa kompani që zhvillon një ndërfaqe tru-kompjuter (BCI) që mund të mbledhë dhe analizojë sinjalet e trurit.

Por promovimi bombastik i kompanisë nga miliarderi ekzekutiv i saj, duke përfshirë premtimet për të zhvilluar një kompjuter gjithëpërfshirës të trurit për të ndihmuar njerëzit të vazhdojnë me inteligjencën artificiale, ka tërhequr skepticizëm dhe ka ngritur shqetësime etike midis neuroshkencëtarëve dhe ekspertëve të tjerë.

Vitin e kaluar, Administrata e Ushqimit dhe Barnave mohoi kërkesën e kompanisë për të përshpejtuar provat njerëzore, por në maj miratoi Neuralink për një përjashtim të pajisjes investigative (IDE) që lejon një pajisje të përdoret për studime klinike.

Sakaq, agjencia nuk ka bërë të ditur se si u zgjidhën shqetësimet e saj fillestare.

Neuralink ka bërë me dije se po kërkon pacientë me kuadriplegji për shkak të dëmtimit vertikal të shtyllës kurrizore.

Pjesëmarrësit do të kenë një BCI të implantuar në mënyrë kirurgjikale duke përdorur një robot të pronarit në një rajon të trurit që kontrollon lëvizjen, me qëllim që t’u mundësojë atyre të kontrollojnë një kursor kompjuteri ose një tastierë duke përdorur vetëm mendimet e tyre.

Dhe studimi pritet të vlerësojë sigurinë dhe funksionalitetin e teknologjisë, sipas një deklarate.

Njoftimi i kompanisë vjen disa muaj pasi mori miratimin rregullator për një provë.

Testimi i tij i mëparshëm në kafshë është nën vëzhgim, pas raportimeve se provat shkaktuan vuajtje të panevojshme.

Ish-punonjësit kanë treguar se në një rast, pajisja ishte implantuar në pozicionin e gabuar te derrat, duke çuar në eutanazinë e tyre.

Akuzat shkaktuan disa hetime, duke përfshirë hetimin nga Departamenti i Bujqësisë për abuzimin e kafshëve dhe Departamenti i Transportit për keqpërdorimin e materialeve nëpër linjat shtetërore.

Ndërkaq, nëse pajisja rezulton e sigurt për përdorim njerëzor, mund të duhen ende dekada para se të pastrohet për pacientët jashtë provës.

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore