Jetesë & Stil

Nëse Kate Middleton humbet finalen e Wimbledon, kjo anëtare e familjes mbretërore ka të ngjarë ta zëvëndësojë atë


Ndërsa planet e Kate Middleton për Wimbledon këtë vit mbeten të paqarta, turneu i tenisit thuhet se ka “caktuar” një tjetër anëtar të familjes mbretërore për të shpërndarë trofe në vend të saj.

Më 8 korrik, The Telegraph raportoi se Birgitte, Dukesha e Gloucester-it mund të ndajë trofe në finale këtë fundjavë nëse Princesha Kate, e cila po vazhdon t’i nënshtrohet trajtimit për kancer, nuk është e disponueshme.

Si mbrojtëse e klubit të tenisit dhe kroketit në lëndinë në të gjithë Anglinë, një rol mbretëror që mori nga Mbretëresha Elizabeth në vitin 2016, Princesha Kate mban një gjilpërë të veçantë harku në Wimbledon në ngjyrat e klubit (jeshile e errët dhe vjollcë) dhe tradicionalisht u jep çmime kampionëve.

Në anën tjetër, Dukesha e Gloucester, 78, është e martuar me kushëririn e parë të Mbretëreshës Elizabeth, Princin Richard, Dukën e Gloucester.

Ashtu si Kate, Birgitte është një fanse e zjarrtë e tenisit me një patronazh të lidhur.

Dukesha e Gloucester-it ka qenë Presidente Nderi e Shoqatës së Tenisit në Lawn për 25 vjet, duke mbështetur organin qeverisës për tenisin në Britaninë e Madhe.

Këtë vit, Dukesha e Gloucester-it ka marrë pjesë dy herë në turneun e tenisit që nga fillimi i garës më 1 korrik.

Tenistja e përkushtuar Princesha Kate ka marrë pjesë në Wimbledon çdo vit që kur u martua me Princin William në vitin 2011, me përjashtim të ndeshjeve të vitit 2013 pak para lindjes së Princit George.

Përditësimi për ceremoninë e çmimeve vjen pasi kryetarja e ‘All England Club’ Debbie Jevans zbuloi muajin e kaluar se do t’i jepnin Princeshës së Uellsit, 42 vjeç, “sa më shumë fleksibilitet të jetë e mundur” në lidhje me mundësinë e prezantimit të trofeut në mes të trajtimit të saj të kancerit.

“Ne shpresojmë që Princesha e Uellsit do të jetë në gjendje të prezantojë trofetë si mbrojtëse e klubit, por shëndeti dhe rikuperimi i saj janë prioritet”, tha Jevans.

Princesha Kate bëri paraqitjen e saj të parë dhe të vetme publike këtë vit në Trooping the Color më 15 qershor, duke iu bashkuar familjes së saj për paradën zyrtare të ditëlindjes së mbretit Charles në Londër.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore