Kosova

Nënshkruhet marrëveshja për njohjen e patentë shoferëve mes Kosovës dhe Italisë


Foto: Xhelal Sveçla

Kosova dhe Italia kanë nënshkruar të mërkurën marrëveshje për njohjen e ndërsjellë të patente shoferëve të dy shteteve respektive.

Lajmi u bë i ditur nga Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, i cili njoftoi se marrëveshja është nënshkruar mes tij dhe zëvendësministrit të Infrastrukturës dhe të Mobilitetit të Qëndrueshëm të Italisë, Edoardo Rixi.

Këtë marrëveshje, Sveçla e ka konsideruar si “moment i shënuar për mërgatën tonë në Itali”.

“Njohja e patën shoferëve do të lehtësojë jetën dhe do të jetë një lirim edhe nga barra ekonomike e këtij procesi që e ka rënduar mërgatën deri më tash. Finalizimi i këtij procesi të rëndësishëm për vendin tonë dhe qytetarët tanë riafirmon raportet e shkëlqyeshme që gëzojmë si Republikë e Kosovës me Republikën e Italisë”, shkroi Sveçla në Facebook.

Ky, shtoi kreu i MPB-së, “është një hap i rëndësishëm për mërgatën tonë të cilët asnjëherë nuk u ndalën së mbështeturi ekonomitë familjare e buxhetin e Republikës sonë”.

“Sakrifica dhe angazhimi tyre është pjesë e pandashme e çlirimit, krijimit dhe zhvillimit të shtetit tonë”, shtoi.

Ai uroi të gjithë qytetarët e Kosovës që jetojnë në Itali.

Tutje, Sveçla potencoi se ambasada dhe konsullata e Kosovës në Itali ashtu si edhe zyrtarët e Ministrisë së Punëve të Brendshme, janë në dispozicion për realizimin efikas të kësaj marrëveshje.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore