Lajme

Nëndetësja më e madhe pa pilot e marinës amerikane do të testohet “shumë shpejt”


Marina amerikane po përgatitet të kalojë nëndetësen e saj më të madhe pa pilot deri më tani, nga testimi në tokë në provat nënujore “shumë shpejt”, tha një zyrtar shërbimi më 30 janar.

Lajmi u bë i ditur nga revista e specializuar për mbrojtjen “National Defense”.

Studiuesit aktualisht po kryejnë testimin e nënsistemit me bazë tokësore dhe do të jenë “në ujë për testimin e plotë të sistemeve shumë shpejt”, tha Rob Ibera, asistenti kryesor i menaxherit të programit për Sistemet Detare pa pilot PMS 406.

“Orca XLUUV”, ose nëndetësja pa pilot, është një mjet modular me rreze të gjatë.

Objektivi i automjetit është të vendosë mina nënujore edhe pse mund të mbajë një sërë ngarkesash.

Në vitin 2017, marina e identifikoi nëndetësen si një zgjidhje për të adresuar një Nevoje të Përbashkët Operacionale të lëshuar në 2015, sipas një raporti të Zyrës së Përgjegjësive të Qeverisë në shtator.

Në mars 2019, marina i dha një kontratë 11.6 milionë dollarësh për varkën divizionit të mbrojtjes së hapësirës dhe sigurisë së Boeing për pesë prototipe.

Orca e parë fillimisht ishte planifikuar për dorëzim në dhjetor 2020, me të pesta që priten deri në fund të vitit kalendarik 2022, tha GAO.

Marina tani pret pesë automjetet midis shkurtit dhe qershorit të vitit 2024.

Orca është vetëm një nga disa projekte të automjeteve nënujore pa pilot që po zhvillohen me Marinën Amerikane.

Automjeti nënujor i shërbimit Snakehead, mjeti i tij më i madh nënujor pa pilot i lëshuar nga nëndetëset, ka kërkesa si për vendosje sipërfaqësore ashtu edhe në nëndetëse, tha Ibera.

Ekipi i zhvillimit përfundoi testimin e suksesshëm të tipit vitin e kaluar dhe po bën “përparim të mirë” në automjet, raportoi ai.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore