Art&dizajn

Nën përkujtimin për themeluesen, Burbuqe Berisha, shfaqje nga tërë bota luhen në skenën e Prishtina International Theater Festival


Bota – si e tërë – është një skenë e madhe, në të cilën luhen aktet e kaq shumë jetëve njerëzore, që hyjnë dhe dalin, si aktorë të roleve që kanë zgjedhur apo u janë caktuar.

Teatri, që është vetë jeta, vjen si njëlloj ndërmjetësuesi, që i përball njerëzit me të vërtetat.

Ka tetë vjetë që në Prishtinë organizohet një festival ndërkombëtar i teatrove.

Prishtina International Theater Festival, një krijim i regjisores së ndjerë Burbuqe Berisha, është një prej skenave më të mëdha për nga pesha e shfaqjeve që luhen në të.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore