Lajme

Nën akuzat se rekrutoi njerëz për ISIS, Zvicrra akuzon një 25 vjeçar me prejardhje shqiptare


Prokuroria Federale në Zvicër ka dorëzuar akuzë kundër një shtetasit zviceran, 25 vjeç, në Gjykatën Federale të Strafës, nën akuzën se ka rekrutuar disa persona për “Shtetin Islamik” (IS) ose i ka bërë ata më të fortë në përkrahjen e IS.

Sipas Albinfo.ch, i akuzuari është një me prejardhje nga Kosova.

Sipas njoftimit për medie nga kjo prokurori, ai ka ndihmuar IS dhe “Al-Qaida” duke përhapur propagandë dhe duke qenë i përfshirë në koordinimin dhe drejtimin e grumbullimit të fondeve për të ndihmuar IS-in. Gjithashtu, ai akuzohet se ka siguruar dhe shpërndarë përmbajtje të ndaluara me përmbajtje dhune.

Përvec kësaj, ai akuzohet se ka shpikur një aksident, duke pretenduar kështu pa drejtë përfitime nga sigurimi i aksidenteve.

Akuzat me të cilat ngarkohet i akuzuari

Prokuroria Federale ka akuzuar personin e akuzuar me banim në Kantonin Zürich për shkelje të shumëfishtë të Nenit 2 të Ligjit Federal mbi ndalimin e grupeve “Al-Qaida” dhe “Shteti Islamik” dhe organizatave të lidhura (në vijim të quajtur “Ligji AQ/IS”), për blerjen dhe ndarjen e përshkrimeve të dhunshme disa herë.

Personi i akuzuar është një person që kthehet nga zona e kontrolluar nga IS në Siri, i cili tashmë është dënuar në mënyrë të ligjshme në Zvicër për shkeljen e Ligjit AQ/IS.

Ai u arrestua në tetor të vitit 2019 si pjesë e një operacioni koordinuar* dhe ishte në paraburgim deri në korrik të vitit 2020. Më pas u lirua në kushtet e disa masave zëvendësuese.

Shkelje të shumëfishtë të Ligjit AQ/IS

Prokuroria federale në Zvicës akuzon personin për rekrutimin e disa personave për IS ose për bindjen e disa personave në mbështetjen e IS: Sipas akuzës, i akuzuari ishte pjesë e një grupi personash të kthjelltë ndaj ideologjisë së IS-së nga rajoni i Zürich-it dhe mbante një rol të rëndësishëm në grup duke influencuar personat e tjerë. Prokuroria e akuzon për të konsoliduar besimin e disa anëtarëve të këtij grupi në IS, për të forcuar ndjenjën e bashkësisë në grup dhe për të ndihmuar në rritjen e numrit të anëtarëve të IS.

Akuza thotë se ai këtë e bëri veçanërisht duke propaganduar për IS dhe për disa anëtarë të këtij grupi ose duke i urdhëruar të tjerët të shpërndajnë propagandën e IS.

Ai gjithashtu rekomandoi anëtarëve të grupit të lexonin publikime të IS dhe i shtyri ata të angazhoheshin në diskutime të thellësishme mbi ideologjinë e IS dhe u dha sugjerime për gjetjen e kanaleve dhe videove të IS.

Akuza pretendon se i akuzuari shfrytëzoi reputacionin e tij si një person që kthehej nga zona e kontrolluar nga IS në Siri dhe dijen e tij të madhe mbi IS, si dhe rrjetin e tij të mirë në vend dhe jashtë vendit me ekspertët dhe mbështetësit e IS-së për të shtrirë doktrinën e IS-së dhe për të ndërlidhur njëri-tjetrin.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore