Film

Negociatorët e SAG-AFTRA vazhdojnë takimet, por asnjë marrëveshje nuk është arritur ende


Grupi udhëheqës i SAG-AFTRA vazhdoi të zhvillonte takime me studiot kryesore të dielën e 29 tetorit, por pavarësisht optimizmit në rritje rreth industrisë, ende nuk është arritur asnjë marrëveshje.

Sindikata paraqiti së fundmi propozimin e fundit. Të dy palët u tha se ishin të angazhuar në bisedime “produktive” gjatë fundjavës.

Një burim tha se të dielën pati “biseda të vështira” pasi ata ende nuk kanë zgjidhur çështjet e mprehta rreth rregullimit të inteligjencës artificiale.

Një tjetër burim tjetër tha se bisedimet po përparonin në drejtimin e duhur, shkruan Variety, transmeton AlbanianPost.

Të dielën mbrëma, SAG-AFTRA u tha anëtarëve të saj se të dy palët do të punonin në mënyrë të pavarur dhe do të lidheshin në fund të ditës për caktimin e takimeve të mëtejshme.

“Bashkohuni me ne dhe përmbytni linjat e kutive në mëngjes”, tha sindikata.

“Bëni zërat tuaj të dëgjohen”, shtuan ata.

Katër CEO të studios – Ted Sarandos i Netflix, Donna Langley i NBCUniversal, David Zaslav i Warner Bros. Discovery dhe Bob Iger i Disney – kanë paralajmëruar se koha po mbaron në sezonin televiziv 2023-2024.

Disa filma të suksesshëm janë zhvendosur tashmë nga datat e tyre të publikimit në vitin 2024, pasi greva vazhdon të dëmtojë kalendarin teatror.

Drejtorët e Përgjithshëm morën pjesë në dy ditë bisedime javën e kaluar. Që atëherë, ata kanë monitoruar negociatat, ndërsa Carol Lombardini, CEO i Aleancës së Prodhuesve të Filmit dhe Televizionit, po merr drejtimin për studiot.

Me afrimin e Halloween-it, SAG-AFTRA vazhdon të pranojë urdhrat e anëtarëve për të shmangur veshjen si personazhe nga filmat në studio dhe shfaqjet televizive.

“Saturday Night Live” i kushtoi një skeç të tërë për të tallur rregullin, me Sarah Sherman që portretizon Presidentin e SAG-AFTRA, Fran Drescher.

Dhe Megan Fox postoi gjithashtu një imazh në Instagram ku shihet e veshur si Gogo Yubari, personazhi nga “Kill Bill: Volume 1” i Quentin Tarantino.

SAG-AFTRA është në grevë që prej 14 korrikut.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore