Kosova

Në pushimin e pjesës së parë të ndeshjes Kroaci-Shqipëri, Kurti ka takuar Plenkoviç-in


Foto: Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është takuar me homologun e tij nga Kroacia, Andrej Plenkoviç, në ambientit e stadiumit të Hamburgut, në ndeshjen mes Shqipërisë dhe Kroacisë, e cila përfundoi me rezultat të barabartë 2:2.

Lajmi u bë i ditur nga Kurti, përmes një postimi në platformën X, ku tregoi se takimi ka ndodhur pas përfundimit të pjesës së parë të ndeshjes.

“Në qytetin historik të Hamburgut, gjatë pushimit të pjesës së parë të ndeshjes së sotme të futbollit, që përfundoi me rezultat miqësor, pata një takim edhe më miqësor me kryeministrin Plenkoviç, anëtarin e Bundestagut Niels Annen dhe kryebashkiakun Peter Tschentscher. Sporti dhe marrëdhëniet ndërkombëtare në maksimum”, shkroi Kurti.

Ndërsa, duke komentuar ndeshjen në mes të Kroacisë dhe Shqipërisë, Kurti ka vlerësuar se pjesa e parë i takoi kuqezinjve, ndërsa e dyta kroatëve.

Këto komente, kryeministri i ka bërë përmes një postimi në Facbeook.

“Çfarë Shqipërie që na mbush ndjenja dhe entuziazëm! Pjesa e parë ishte e jona. Pjesa e dytë e Kroacisë. Në fund u ndamë me nga një pikë secila”, shkroi Kurti.

Për Kurtin, ndeshja kishte një atmosferë që nuk përsëritet me lojë të bukur futbolli.

“Ëndrra vazhdon!”, përfundoi.

Ndryshe, Shqipëria dhe Kroacia e kanë mbyllur në barazim 2:2 takimin e kësaj të mërkure, në kuadër të fazës së grupeve në Kampionatin Evropian “Euro2024”, që është duke u mbajtur në Gjermani.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore