Uncategorized

Në prag të publikimit të albumit të ri, Billboard shpjegon dominimin e Shakiras në listat e tij


Artistja latine Shakira do të publikojë albumin e saj të ri “Las Mujeres Ya No Lloran” –  i pari në shtatë vjet, të premten e 22 marsit.

Pak orë përpara publikimit të madh të krijuesit të hiteve kolumbiane, Billboard ka zbërthyer hitet më të mëdha të Shakiras në tabelat e tij, duke dëshmuar pse ylli i hitit “Te Felicito” është një forcë globale për t’u llogaritur.

Këngëtarja dhe kantautorja nga Barranquilla e Kolumbisë hyri për herë të parë në listat e Billboard në vitin 1996 me himnin e saj pop “Estoy Aquí”, i cili kryesoi tabelën Latine Pop Airplay dhe goditi numrin 2 në tabelën Hot Latin Songs.

Ishte e para nga shumë të tjerat që do të vinin – deri më sot, Shakira ka vendosur 49 këngë në numër, me 35 në top 10 dhe 13 hitet numër 1, duke përfshirë “Suerte”, “Que Me Quedes Tu” dhe “Loba”.

Me 49 këngë në Latin Songs, ajo bëhet gruaja me hyrjet e treta në karrierë, menjëherë pas Karol G me 63 dhe Ednita Nazario me 53.

Ndërkohë, Shakira ka eksperiencuar 21 herë numrin 1 në Latin Airplay, më së shumti nga çdo artiste femër.

Në Hot 100, ajo bëri debutimin e saj me “Whenever, Wherever” në vitin 2001, e cila arriti kulmin në vendin e 6.

Që atëherë, ajo ka vendosur 27 këngë të tjera në listë, transmeton AlbanianPost.

Në Billboard 200, Shakira ka 13 hyrje, pesë prej tyre në top 10.

“Las Mujeres Ya No Lloran” e Shakiras do të përfshijë tetë këngë të reja së bashku me këngët e lëshuara më parë si “TQG” me Karol G, “Te Felicito” të ndihmuar nga Rauw Alejandro dhe “El Jefe” me Fuerza Regida.

Një remix për “Music Sessions Vol. 53” me Tiesto do të përfshihet gjithashtu në set.

Shakira rekruton sërish Bizarrapin dhe Alejandron për këngë të reja, ndërkohë që ka përfshirë bashkëpunëtorë të rinj, duke përfshirë Cardi B dhe Grupo Frontera.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore