Lajme

Në krye të Interpol-it mes polemikave emërohet gjenerali i Emirateve të Bashkuara


Gjenerali i Emirateve të Bashkuara Arabe, Ahmed Nasser al-Raisi, i akuzuar për torturë është zgjedhur president i Interpol-it.

“Zoti Ahmed Nasser al-Raisi i Emirateve të Bashkuara Arabe është zgjedhur në postin e presidentit”, njoftoi Interpol-i në Twitter.

Organizata të ndryshme të të drejtave të njeriut dhe anëtarë të Parlamentit Evropian kishin shprehur shqetësimet e tyre lidhur me emërimin e gjeneralit arab.

“Raisi, kreu i forcave të sigurisë së Emirateve të Bashkuara Arabe, do të ketë një rol kryesisht ceremonial dhe vullnetar gjatë mandatit të tij katërvjeçar”, sqaron e përditshmja britanike “The Guardian”.

Gjenerali Ahmed Naser al-Raisi
Ankesat

Akuza e parë u prezantua nga avokatët e mbrojtësit të të drejtave të njeriut dhe blogerit Ahmed Mansour.

Ky i fundit, ka qenë në izolim për katër vjet në një qeli prej katër metrash.

Mansour akuzohej se kishte “kërcënuar rendin publik” dhe kishte shpërndarë ” informacione të rreme”.

Gjenerali Ahmed Naser al-Raisi

Lufta e pamëshirshme e gjeneralit al-Raisi kundër krimit dhe terrorizmit, sipas organizatave të të drejtave të njeriut, shtrihet në persekutimin e çdo kundërshtari të regjimit të Sheik Khalifa bin Zayed.

Akuzat e “britanikëve”

Të hënën e 22 nëntorit në Stamboll u organizua një konferencë për shtyp nga avokati britanik Rodney Dixon.

Dixon po ndihmon akademikun britanik Matthew Hedges.

Akademiku u arrestua nga policia e Emirateve në maj të vitit 2018 dhe më pas u akuzua për spiunazh.

Hedges rrëfeu se ishte burgosur në një qeli të vogël, ku u rrah, u torturua, u drogua dhe u detyrua të nënshkruante një rrëfim të rremë.

Pas presionit nga Londra zyrtare ai u lirua edhe pse ishte dënuar me burgim të përjetshëm.

“Gjenerali al-Raisi është përgjegjës për atë që më ndodhi, është e pamundur që ai të mos ishte në dijeni të dhunës”, do të deklaronte Hedges.

Një ankesë e tretë u paraqit nga Ali Issa Ahmad, një shtetas britanik si Hedges.

Ahmad ishte në Emiratet e Bashkuara në janar të vitit 2019 dhe ndoqi një ndeshje të Kupës së Azisë.

Ai mbante veshur një fanelë të ekipit kombëtar të Katar-it.

Gjatë atyre ditëve, Emiratet e Bashkuara Arabe morën pjesë në bllokadën kundër Katarit.

Kjo bllokadë ishte shpallur edhe nga Arabia Saudite, Bahreini dhe Egjipti duke vijuar deri në janar të vitit 2021.

Ali Issa Ahmad u arrestua, u rrah dhe u ther me thikë

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore