Lajme

Në Kanada zbulohet specia më e vjetër e kandilit të detit


Shembujt më të vjetër të kandilit të detit u zbuluan në shkëmbinjtë kanadezë.

Shkencëtarët supozojnë se ata kanë jetuar në planetin Tokë 505 milionë vjet më parë.

Lajmi u bë i ditur nga multimediali amerikan “CNN”.

Në total, studiuesit gjetën 182 fosile në shkëmbin Burgess Shale.

Ato i përkasin specieve Burgessomedusa phasmiformis dhe demonstrojnë shkallën e evolucionit të këtyre krijesave.

Meqenëse kafshët me trup të butë janë 95 për qind ujë, fosilet e ruajtura mirë janë një gjetje e vlefshme.

Gjatësia e një kandili deti është rreth 20 centimetra. Një përshkrim i detajuar i hulumtimit të tyre u botua në revistën Proceedings of the Royal Society B.

Numri i fosileve Burgessomedusa phasmiformis të gjetura në vend tregoi se kandili i madh i notit në formë zile e ka origjinën më shumë se 500 milionë vjet më parë.

Përveç kësaj, më parë ishte më e vështirë për studiuesit të gjurmonin origjinën e kandil deti që notonte lirë – individë që e fituan këtë aftësi gjatë jetës së tyre.

Dhe megjithëse ka shumë mostra, nuk është aq e lehtë t’i renditësh dhe t’i studiosh ato.

Shumë fosile janë gjetur tashmë në argjilat e Burgess.

Studiuesit gjithashtu hasën në printime të detajuara dhe konturet e indeve të buta dhe anatomisë së brendshme të specieve të rralla.

Ruajtja e mirë është për faktin se një ortek nënujor me llum të imët dhe baltë mbuloi shpejt një grup të madh kafshësh.

Më në fund, studimi i këtyre specieve ndërlikon gradualisht zinxhirin e lashtë ushqimor dhe perceptimin e grabitqarëve.

Burgessomedusa phasmiformis është aktualisht i ekspozuar në Muzeun Mbretëror të Ontario-s.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore