Lajme

Në Japoni dalin në shitje pelenat e para të ricikluara në botë


Një kompani në Japoni ka filluar të shesë pelenat e para të ricikluara në botë, pasi shoqëria e moshuar e vendit pëson një ndryshim të kërkesës për pelena për fëmijë tek ato për të rriturit.

Unicharm, me qendër në prefekturën jugperëndimore të Kagoshima, vuri në shitje pelenat e të rriturve dhe foshnjave këtë muaj në qendrat tregtare në Kyushu – një nga katër ishujt kryesorë të Japonisë – në bashkëpunim me qeveritë lokale.

Ato përshkruhen si pelena “horizontale” sepse artikujt e riprodhuar janë të njëjtë me ato nga të cilat janë ricikluar, në krahasim me shndërrimin në produkte të ndryshme.

Unicharm ka përdorur teknologjinë e sterilizimit, zbardhjes dhe deodorimit që përfshin ozonin për të siguruar që pelenat e ricikluara të mos kenë erë të pakëndshme dhe baktere.

Tsutomu Kido, një zyrtar i lartë ekzekutiv në Unicharm, ka bërë me dije se kompania ka marrë miratimin nga ekspertët në lidhje me higjienën.

Pelenat e ricikluara janë përdorur në spitale dhe objekte të kujdesit infermieror në Kagoshima që kur u zhvilluan në vitin 2022.

Gama tani në shitje të përgjithshme përfshin ato për fëmijë, të cilat kushtojnë pak më shumë se pelenat e zakonshme të disponueshme, sipas Unicharm.

Teksa demografia e Japonisë ka shkaktuar rënie të kërkesës për pelena për fëmijë, shitjet e atyre për të moshuarit pritet të vazhdojnë të rriten.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore