Lajme

Në Holandë, tre të dyshuar u arrestuan për planifikimin e një sulmi ndaj ministrit belg


Mbrëmjen e së shtunës, tre shtetas holandez u arrestuan në rajonin e Hagës për gjoja përgatitjen e një sulmi ndaj ministrit belg të Drejtësisë, Vincent Van Quickenborne.

Për këtë shkruan “European Truth”, sipas NOS.

Zyra e prokurorit holandez thotë se burrat janë 20, 29 dhe 48 vjeç.

Sipas prokurorisë, gjatë javës së kaluar u bë e qartë se ka një “kërcënim serioz” që rrethon ministrin. Lidhur me këtë treshja është arrestuar. Belgjika kërkoi ekstradimin e tyre.

Sipas raportimeve të një sërë mediash belge, një makinë me targa holandeze është zbuluar pranë shtëpisë së ministrit në Kortrijk. Mësohet se në të, ndër të tjera, janë gjetur edhe automatikë kallashnikov. Në një përgjigje në Instagram, ministri tha se kërcënimi vjen nga “krimi i organizuar”.

Portali VRT, bazuar në burime anonime, raporton se kërcënimi vjen nga mjedisi i drogës. Ka plane për të rrëmbyer ministrin.

Masat e sigurisë rreth ministrit janë shtuar dhe Van Quickenborn nuk do të marrë pjesë në ngjarjet e planifikuara në ditët në vijim. “Mos u shqetësoni, unë dhe familja ime jemi të sigurt dhe në duar të mira”, thotë ai.

Van Quickenborn ka qenë Ministër i Drejtësisë që nga viti 2020. Gjatë qeverisjes së tij që nga marsi i kaluar, qindra persona janë arrestuar në lidhje me operacionin e Kufirit.

Ministri thotë se nuk do të pengohet nga kërcënimi: “Më lejoni të jem i sinqertë: njerëzit pas kësaj po arrijnë të kundërtën e asaj që po përpiqen të arrijnë. Kjo përforcon besimin tim se ne duhet të vazhdojmë të luftojmë.”

Përveç postit të ministrit të Drejtësisë, Van Quickenborn është edhe zëvendëskryeministër.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore