Lajme

Në Austri, lamat largohen nga cirku dhe bllokojnë lëvizjen e trenave


Në Vjenë të Austrisë, lamat që u arratisën nga cirku bllokuan për pak kohë trafikun e trenave.

Kjo është raportuar nga botimi lokal “Wien.orf”.

Disa llama ecnin nëpër shina dhe ndonjëherë ngjiteshin mbi to.

Kafshët janë “ndaluar” nga stafi i cirkut së bashku me policinë. Asnjë kafshë nuk u lëndua.

Pas incidentit, shoqata lokale për mbrojtjen e kafshëve kritikoi cirkun nga i cili shpëtuan lamat.

Organizata thotë se kafshët kanë ikur nga cirku edhe më parë.

Arsyeja, sipas përfaqësuesve të shoqatës, është se kafshët ndodhen pas gardheve ndërtimore që janë të lehta për t’u kapërcyer.

Aktivistët e të drejtave të kafshëve po i bëjnë thirrje qeverisë të ndalojë përdorimin e kafshëve të tilla si llamat, alpakat dhe buajt në cirk sipas ligjit të mirëqenies së kafshëve.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore