Film

Ndryshime në Disney, largohet presidenti Sean Bailey


Disney ka tronditur udhëheqjen e studios së filmit ndërsa shefi Bob Iger kërkon të kthejë fatin e kompanisë.

Ky veprim do të bëjë që presidenti i prodhimit të filmave, Sean Bailey, të largohet pas një dekade e gjysmë në këtë rol.

Kjo vjen pas shfaqjeve të fundit zhgënjyese, duke përfshirë Haunted Mansion dhe Jungle Cruise.

Ai do të zëvendësohet nga David Greenbaum, kreu i “Searchlight Pictures” të Disney.

Disney tha se Bailey do të qëndrojë në kompani si producent në filmin e ardhshëm fantastiko-shkencor Tron: Ares dhe projekte të tjera.

Gjatë udhëheqjes së tij, Bailey mbikëqyri adaptimet live-action të Alice in Wonderland, Maleficent dhe The Jungle Book.

Filmat e tij të suksesshëm përfshinin gjithashtu The Lion King, Beauty and the Beast dhe Aladdin.

Së bashku, prodhimet e tij sollën rreth 7 miliardë dollarë në arkëtimet globale për gjigantin mediatik.

Por vitin e kaluar, ai ishte gjithashtu përgjegjës për The Little Mermaid, e cila nuk arriti të arrijë suksesin e të tjerëve.

“Sean ka qenë një anëtar tepër i rëndësishëm i ekipit krijues të Studios për më shumë se një dekadë”, tha bashkëkryetari i Disney Entertainment, Alan Bergman.

Greenbaum është emëruar në rolin e presidentit të sapokrijuar në Disney Live Action dhe 20th Century Studios.

Ai ishte i përfshirë në filmin Poor Things, i cili ka fituar 11 nominime duke përfshirë filmin më të mirë, për Oscars të këtij viti.

Disney ka qenë nën presionin e investitorit aktivist Nelson Peltz, i cili ka bërë thirrje për një ndryshim të biznesit.

Miliarderi amerikan dëshiron që Disney të rrisë fitimet nga biznesi i tij i transmetimit, si dhe të përmirësojë performancën në arkë të filmave të tij.

Peltz ka kërkuar vazhdimisht një vend në bordin e Disney-t.

Të hënën, firma u dërgoi një letër aksionerëve duke u kërkuar atyre që të mos mbështesin ofertën e tij për t’u bërë anëtar bordi.

Në fillim të këtij muaji, Iger, njoftoi një seri lëvizjesh të cilat ai shpreson se do të sjellin “rritje të konsiderueshme” për gjigantin e argëtimit.

Planet përfshijnë transmetimin e një versioni ekskluziv të filmit të koncertit Eras Tour të Taylor Swift në Disney+.

Firma gjithashtu do të investojë 1.5 miliardë dollarë në Epic Games, prodhuesi i videolojës jashtëzakonisht të njohur Fortnite.

Një ditë para këtij njoftimi, Disney zbuloi gjithashtu një sipërmarrje të përbashkët me rivalët Fox dhe Warner Bros Discovery për të nisur një platformë të re transmetimi sportiv.

Së bashku, tre gjigantët e mediave amerikane zotërojnë një gamë të gjerë të të drejtave sportive.

Iger më parë drejtoi Disney-n për 15 vjet përpara se të tërhiqej në fund të 2021-shit, por bëri një rikthim shokues në firmë më pak se një vit pas dorëheqjes.

Rënia e Mbretërisë: Viti i tmerrshëm i Disney-t?

Marrë nga “BBC”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore