Lajme

Ndoshta shumë afër, njerëzit do të jetojnë në Hënë dhe në Mars


Hëna është një magnet dhe po na tërheq prapa.

Gjysmë shekulli më parë, astronautët e Apollo 17 kaluan tre ditë në atë rruzull, tërheqja gravitacionale e të cilit tërheq jo vetëm oqeanet, por edhe imagjinatën.

Për 75 orë, astronautët ecën në hënë me kostumet e tyre hapësinore dhe hipën në një rover hënor, me njerëzimin që shikonte në televizorë 240 mijë milje larg.

Programi Apollo u mbyll pasi ata u kthyen në Oqeanin Paqësor në dhjetor 1972, dhe që atëherë, hëna ka mbetur e paeksploruar.

NASA tani po planifikon një kthim.

Duket se këtë herë qëndrimi do të jetë afatgjatë.

Për ta realizuar, NASA do të ndërtojë shtëpi në Hënë – ato që mund të përdoren jo vetëm nga astronautët, por edhe nga civilët e zakonshëm.

Ata besojnë se deri në vitin 2040, amerikanët do të kenë nënndarjen e tyre të parë në hapësirë.

Disa në komunitetin shkencor thonë se afati kohor i NASA-s është tepër ambicioz, veçanërisht përpara një suksesi të provuar me një ulje të re në Hënë.

Por shtatë shkencëtarë të NASA-s kanë thënë se një objektiv i vitit 2040 për strukturat hënore është i arritshëm nëse agjencia mund të vazhdojë të arrijë standardet e tyre.

Agjencia amerikane hapësinore do të shpërthejë një printer 3-D deri në hënë dhe më pas do të ndërtojë struktura, shtresë pas shtrese, nga një beton i specializuar hënor i krijuar nga copëzat e shkëmbinjve, fragmentet minerale dhe pluhuri që ulet në shtresën e sipërme të hënës.

“Jemi në një moment kyç dhe në një farë mënyre ndihet si një sekuencë ëndrrash”, ka treguar Niki Werkheiser, drejtoresha e maturimit të teknologjisë në NASA.

“Në mënyra të tjera, ndihet sikur ishte e pashmangshme që ne të arrijmë këtu”, ka shtuar ajo.

Werkheiser, familja e së cilës zotëronte një biznes të vogël ndërtimi kur ajo ishte duke u rritur në Franklin, drejton krijimin e programeve të reja, makinerive dhe robotikës për misionet e ardhshme hapësinore.

NASA është më e hapur se kurrë më parë për partneritet me akademikë dhe drejtues të industrisë, gjë që e ka bërë fushën e lojës shumë më të gjerë se sa ishte në ditët e misioneve Apollo.

“Ne kemi mbledhur të gjithë njerëzit e duhur së bashku në kohën e duhur me një qëllim të përbashkët, prandaj mendoj se do të arrijmë atje”, ka thënë ajo.

“Të gjithë janë gati ta ndërmarrin këtë hap së bashku, kështu që nëse zhvillojmë aftësitë tona kryesore, nuk ka arsye që të mos jetë e mundur”, ka vijuar ajo.

Ndër pengesat e shumta për të banuar në Hënë është pluhuri. Ai rrotullohet në shtëllunga të dëmshme dhe është toksik kur thithet.

Kater vjet më parë, Raymond Clinton Jr., zëvendësdrejtor i zyrës së shkencës dhe teknologjisë në Qendrën e Fluturimeve Hapësinore të NASA-s Marshall në Huntsville, nxori një tabelë të bardhë për të skicuar idenë e shtëpive, rrugëve dhe platformave të uljes.

Pluhuri është një problem, por mund të jetë edhe zgjidhja.

Një burrë me një dhi të bardhë dhe një këmishë blu me logon e NASA-s mbështetet në një anije kozmike në një kopsht në natyrë.

Nëse shtëpitë në tokë mund të printoheshin me sukses 3-D nga dheu i bërë nga mineralet që gjenden këtu, mendoi ai, shtëpitë në hënë mund të printoheshin nga toka atje lart.

NASA po e quan kthimin e saj në hënë Artemis, të quajtur sipas motrës binjake të Apollonit.

Nëntorin e kaluar, Artemis I, i pari nga pesë misionet e planifikuara në hënë, u nis nga Qendra Hapësinore Kennedy me vetëm robotë në bord, rrethoi hënën dhe u kthye i sigurt në tokë.

Artemis II, e cila do të mbajë katër anëtarë të ekuipazhit njerëzor, duke përfshirë gruan e parë dhe personin e parë me ngjyrë në histori, në një fluturim 10-ditor në të njëjtën rrugë, është planifikuar për në nëntor 2024.

Ky mision do të ndiqet një vit më vonë nga Artemis III, kur njerëzit do të zbresin në sipërfaqen hënore.

Kurse dy misione të tjera me ekuipazh janë planifikuar para fundit të dekadës.

Clinton, 71 vjeç, thotë se e di që amerikanët e zakonshëm mund të mos jetojnë në Hënë gjatë jetës së tij, por për ata vetëm disa dekada më të rinj se ai, kjo është një mundësi reale.

Deri më tani, planet për shtëpitë në Hënë janë pak më shumë se piktura.

Por NASA ka bashkëpunuar me ICON, një kompani teknologjike ndërtimi me qendër në Austin, për të arritur qëllimin e saj për vitin 2040.

ICON mori fonde për herë të parë nga NASA në vitin 2020 dhe 2022, ajo njoftoi një shtesë prej 60 milionë dollarësh për një sistem ndërtimi me bazë hapësinore që mund të përdoret përtej tokës për të printuar gjithçka, nga platformat e uljes së raketave deri te habitatet, të gjitha me beton të përzier në vend.

Deri më tani, planet janë pak më shumë se interpretime, por ato kanë marrë kontributin e arkitektëve për të hartuar koncepte dhe dizajne.

Thuajse çdo objekt mund të printohet në 3-D dhe procesi është promovuar nga ICON dhe lojtarë të tjerë në terren si një zgjidhje e shpejtë dhe me kosto efektive për krizën e strehimit në vend.

Printimi 3-D ndërton objekte shtresë pas shtrese nga një skedar digjital; në projektet e saj të ndërtimit në Tokë, ICON përdor një material ndërtimi të quajtur Lavacrete.

Jo i panjohur për projektet ambicioze, kompania është krijuesi i sistemit robotik të ndërtimit në shkallë të gjerë Vulcan, i cili është përdorur për të ndërtuar disa nga shtëpitë e para të printuara 3-D në Amerikën e Veriut.

Por printimi në hapësirë të thellë është një dimension tjetër.

“Kimia është e njëjtë atje lart, por fizika është e ndryshme”, ka sqaruar Patrick Suermann, dekan i Shkollës së Arkitekturës në Universitetin A&M të Teksasit, i cili po punon ngushtë me NASA-n për të zhvilluar një sistem ndërtimi që mund të operohet nga robotët në hapësirë.

Bartja e materialeve nga toka për të ndërtuar në hapësirë është e paqëndrueshme.

“Dhe nuk ka asnjë depo shtëpiake atje lart. Kështu që ju ose duhet të dini se si të përdorni atë që është atje lart, ose të dërgoni gjithçka që ju nevojitet”, ka shtuar ai.

Sakaq, çdo pajisje që shkon në Hënë duhet të testohet në tokë për t’u siguruar që mund t’i rezistojë mjedisit, kështu që Marshall ka gjithashtu mbi një duzinë dhoma testimi që i nënshtrojnë artikujt në të njëjtin kushte të rrezatimit dhe vakumit termik që ata do të duronin jashtë tokës.

Në shkurt 2024, printeri i ICON do të ulet në dhomën më të madhe për testin e tij të parë.

Dhe përpara se NASA dhe kompania të mund të ndërtojnë shtëpi, NASA duhet të ndërtojë platforma uljeje, në mënyrë që kur raketat që mbajnë printerët 3-D të zbresin në Hënë, përhapja e pluhurit që ngrihet mund të zbutet.

Shkencëtarët e NASA-s po punojnë aktualisht për të përsosur një beton të simuluar hënor që mund të qëndrojë për materialin e prodhuar nga hëna ndërsa ata kryejnë teste në tokë.

Natyrisht, një shtëpi përbëhet nga më shumë se mure – edhe në hapësirë, njerëzit kanë nevojë për një derë për të hyrë dhe për të dalë, dhe pasi të hyjnë brenda, ata kanë nevojë për objekte ku të ulen dhe të flenë, dhe të gjitha pajisjet e tjera të jetës.

NASA po punon me një pjesë të vogël të universiteteve dhe kompanive private për të krijuar prototipa për mobiljet e hapësirës dhe dizajnin e brendshëm.

Vizioni i përbashkët i ICON dhe NASA është për një sistem ndërtimi hënor të bazuar në hapësirë të quajtur Olympus, i kontrolluar në tokë nga teknikë njerëzorë të aftë në fushën në zhvillim të ndërtimit të hapësirës.

Shkencëtarët në NASA thonë se është shumë herët për të marrë në konsideratë vlerën e tregut të shtëpive në Hënë, apo edhe se si mund të duket një strukturë pronësie për habitatet hënore.

Por ata pranojnë se hëna paraqet një rezervë potencialisht të rëndësishme burimesh të pashfrytëzuara dhe se kombet e tjera padyshim do të jenë të interesuara për një aksion.

Mbrojtja, pronësia dhe pretendimet ndërkombëtare mbi Hënën dhe Marsin nuk janë kompetencë e NASA-s, sipas Werkheiser.

Por tani për tani, në këtë përsëritje më të re të garës hapësinore, ajo beson se komuniteti global ndihet i lidhur.

Ndërkohë, Hëna nuk është kufiri përfundimtar.

I përfshirë në shtytjen e NASA-s për të ndërtuar në Hënë është një qëllim më i gjatë dhe më i largët: arritja në Mars.

Hëna është një vend praktik për një qëndrim, pasi NASA beson se uji në sipërfaqen hënore mund të shndërrohet në karburant raketash.

Një anije kozmike që udhëton nga Toka në Mars mund të bëjë një ndalesë në hënë, ku astronautët mund të zgjasin këmbët e tyre, të kapin një kafshatë për të ngrënë brenda një strukture të printuar 3-D dhe më pas të marrin gaz përpara se të godasin rrugën proverbiale.

Marrë nga “New York Times”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore